Są już pierwsi zwycięzcy 18. Millennium Docs Against Gravity
Grand Prix festiwalu zdobył film „Przeżyć” w reż. Jonasa Pohera Rasmussena. W warszawskim kinie Atlantic odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród
W Konkursie Głównym 18. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro walczyło 14 filmów. Najlepszy z nich wyłoniłł jury w składzie: Christian Frei – reżyser i producent, Agnieszka Holland– reżyserka, Tomasz Wolski – reżyser. Najważniejsza nagroda festiwalu trafiła do filmu duńskiego reżysera. „Przeżyć” (Flee) to animowany dokument, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę. Jest to poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy.
Jedno z wyróżnień w konkursie głównym otrzymał „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, kręcony w okresie pandemii z balkonu reżysera na Saskiej Kępie.Z kolei nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego otrzymał Karol Pałka za „Bukolikę”.
Po raz pierwszy na festiwalu została przyznana Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim na promocję dystrybucji kinowej zwycięskiego filmu. Jury postanowiło przyznać nagrodę filmowi „Ucieczka na srebrny glob” Kuby Mikurdy. Producentka tego dokumentu o Andrzeju Żuławskim, Daria Maślona otrzymała także nagrodę za najlepszą produkcję.
Green Warsaw Award
Podczas tegorocznego edycji festiwalu po raz kolejny została przyznana nagroda Green Warsaw Award w wysokości 15 000 zł dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. Fundatorem nagrody jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Otrzymał ją film „Skąd przybywamy” (Who We Were) w reż. Marca Baudera. Jury napisało w uzasadnieniu, że to « niezwykły film, który przypomina nam o tym, co najważniejsze. Pokazuje z wielu perspektyw, również tej kosmicznej (!), jak nasze dotychczasowe przekonania, w jakich żyliśmy, kult sukcesu, osiągania zysku i optymalizacji, doprowadziły ludzi do krytycznego punktu - katastrofy klimatycznej. Wyróżnienie trafiło do filmu „Ostatnie pokolenie” Mikołaja Borowego.
Jak co roku, widzowie Festiwalu Millennium Docs Against Gravity wybiorą także najlepszy film, który otrzyma Nagrodę Publiczności. W konkursie biorą udział wszystkie filmy prezentowane w programie kinowym festiwalu.
W tym roku festiwal ma charakter hybrydowy. Od 16 września do 3 października potrwa etap online. Widzowie będą mogli oglądać część tytułów z tegorocznej edycji na stronie festiwalu - mdag.pl
Festiwal otrzymuje wieloletnią dotację ze stołecznych funduszy w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych, łącznie 1 350 000 zł brutto w latach 2020-2022. Także wcześniej Warszawa dofinansowywała to wydarzenie.
Fot. Skąd przybywamy - kadr