mobile

Seniorzy tłumnie ruszyli do ZUS-u. Instytucja apeluje: "Nie trzeba się spieszyć"

W oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju tworzą się długie kolejki. Wszystko za sprawą nowego świadczenia, o które od 1 stycznia 2025 r. mogą wnioskować seniorzy. Chodzi o rentę wdowią. - Do ZUS można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, jednak nie ma potrzeby spieszyć się ze złożeniem formularza, ponieważ ZUS zacznie wypłacać to świadczenie dopiero od 1 lipca 2025 roku - podkreśla Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

NKK
Seniorzy tłumnie ruszyli do ZUS-u. Instytucja apeluje: "Nie trzeba się spieszyć"

Od początku stycznia w odziałach ZUS-u w cały kraju tworzą się długie kolejki. Seniorzy tłumnie ruszyli składać wnioski o wypłatę nowego świadczenia, renty wdowiej. 

Jednak, jak podkreślają przedstawiciele urzędu nie ma potrzeby wystawania w długich kolejkach. - Nie ma potrzeby spieszyć się ze złożeniem formularza, ponieważ ZUS zacznie wypłacać to świadczenie dopiero od 1 lipca 2025 roku. Osoby, które już teraz spełniają warunki do uzyskania „renty wdowiej”, mają kilka miesięcy na złożenie wniosku. Ważne jest, aby uczynić to przed końcem lipca, ponieważ wówczas świadczenie zostanie przyznane od 1 lipca 2025 roku – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Prawo do dwóch świadczeń – warunek konieczny

Przyznanie renty wdowiej jest możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. W przypadku, gdy dotychczas nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ wiedzieli, że świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni najpierw złożyć wniosek na formularzu ERR. Następnie do 31 lipca 2025 roku, należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z druku ERWD. Taka kolejność ułatwi rozpatrzenie wniosku o połączenie obu świadczeń w 2025 roku. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie własnej emerytury.

Wymagany wiek

Osoba ubiegająca się o „rentę wdowią” musi spełnić kilka warunków. Oprócz posiadania prawa do dwóch świadczeń, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, musi osiągnąć odpowiedni wiek: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dodatkowo powinna pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nie być obecnie w związku małżeńskim oraz nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę.

- W przypadku, gdy wdowa lub wdowiec nie spełnia jedynie jednego z warunków dotyczących prawa do co najmniej dwóch świadczeń, a ZUS posiada wiedzę, że został złożony wniosek o drugie świadczenie, Zakład wstrzyma się z wydaniem decyzji odmownej do czasu podjęcia rozstrzygnięcia w sprawie tego drugiego świadczenia – dodaje rzecznik.

Prawo do wypłaty renty wdowiej przysługuje jedynie po śmierci ostatniego małżonka i wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.

 

fot. pixabay/ graf/źródło: ZUS

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda