mobile

Siennica ponownie miastem!

Od 1 stycznia 2024 roku trzydzieści cztery miejscowości w całym kraju uzyskały status miasta. Wśród nich jest jedenaście z województwa mazowieckiego. Dwa – Siennica i Dobre – leżą w powiecie mińskim.

Marcin Kalicki
Siennica ponownie miastem!

Siennica ponownie ma nadane prawa miejskie. Pierwotnie o tym, że miejscowość ta będzie miastem zdecydowała w 1526 roku Anna Mazowiecka. Ponad sto pięćdziesiąt lat temu ukazem carskim przywilej ten został Siennicy odebrany.

Świętowanie przywrócenia praw miejskich rozpoczęto już na początku roku. 1 stycznia w kościele parafialnym odbyła się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców gminy i miasta. 6 stycznia wydarzenie to uczczono podczas VII Siennickiego Orszaku Trzech Króli i specjalnego eventu Siennica Miastem.

Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tym wspaniałym, historycznym wydarzeniu jakim była uroczystość kończąca proces przywrócenia praw miejskich gminie Siennica. Miejscowości z 800-letnią przeszłością, pamiętającą czasy księcia Konrada Mazowieckiego i księżnej Anny, a także wspaniale wpisującą się w etos patriotyzmu i walk o polskość tych ziem. Siennica to także wielkie zasługi w dziedzinie oświaty. Tradycje Gimnazjum Nauczycielskiego są znane nie tylko w województwie, ale i w całym kraju. Dzisiejsza Siennica ma duży potencjał rozwojowy i jestem przekonany, że burmistrz z całą Radą będą te walory umiejętnie wykorzystywać. W imieniu władz samorządowych powiatu życzę kolejnemu naszemu miastu wspaniałego rozwoju, niech się spełniają wasze marzenia, powodzenia – mówi Mirosław Krusiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu Mińskiego.

Z okazji nadania praw miejskich Burmistrz Stanisław Duszczyk i Przewodniczący Rady Miejskiej Zenon Jurkowski odsłonili przy głównym wejściu do Urzędu Miasta i Gminy pamiątkową tablicę.

Przygotowano także część artystyczną. Historyczno-muzyczne doznania rozpoczęło spotkanie księcia Konrada Mazowieckiego, w którego wcielił się Tadeusz Gnoiński i księżnej Anny Mazowieckiej zagranej przez Annę Wąsowską. Aktorzy nie tylko poprowadzili całe wydarzenie, ale również zaprezentowali historyczny dialog, przedstawiając licznej publiczności ważne zagadnienia z bogatej przeszłości miejscowości.

Swoje umiejętności zaprezentował Międzypokoleniowy Chór Kameralny Kanon pod dyrekcją Moniki Pszkit-Zielińskiej. Podczas koncertu „Muzyczny most historii” odśpiewano pieśni z okresu renesansu, ale także współczesne piosenki rozrywkowe. Gwiazdą wydarzenia był wokalista Łukasz Drapała z zespołem.

Nadanie Siennicy praw miejskich to sprawiedliwość dziejowa. Jest to spłata długu wobec naszych przodków, którzy za walkę w powstaniu styczniowym i za patriotyczną postawę utracili prawa miejskie. Jest to również ogromną szansa na rozwój Siennicy w kolejnych latach, m.in. poprzez zdobywanie środków zewnętrznych dedykowanych miastom, nie tracąc środków na rozwój obszarów wiejskich – powiedział burmistrz Siennicy Stanisław Duszczyk. – Siennica stając się miastem nie traci niczego, a może wiele zyskać – dodał włodarz miasta i gminy.

fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda