mobile
REKLAMA

Sinfonia Varsovia Centrum – rusza przetarg na generalnego wykonawcę pierwszej części inwestycji

Ogłoszony został przetarg na generalnego wykonawcę pierwszego etapu budowy Sinfonia Varsovia Centrum przy Grochowskiej 272 na Pradze-Południe w Warszawie. Termin na składanie ofert upływa 31 stycznia 2022 r.

Informacja prasowa
Sinfonia Varsovia Centrum – rusza przetarg na generalnego wykonawcę pierwszej części inwestycji

- To jedna najważniejszych inwestycji kulturalnych w Warszawie. A ogłoszenie przetargu na realizację robót budowlanych to kluczowy etap w wieloletnim, złożonym procesie – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy. - Budowa Sinfonia Varsovia Centrum jest jednym z flagowych projektów Programu Rewitalizacji Pragi, o ogromnym znaczeniu dla rozwoju prawobrzeżnej Warszawy. Chcemy, żeby elementem tego programu było także wspieranie na tym obszarze ważnych instytucji kultury. Poza tym muzyka jest znakomitą platformą do budowania i zacieśniania wspólnoty – mówiła Aldona Machnowska-Góra.

Koncerty, edukacja, spacery i kawa

Pierwszy etap prac (tzw. część A) obejmie cztery zadania: przebudowę trzech (z pięciu) zabytkowych budynków od strony ul. Grochowskiej, budowę obsługującego je podziemnego obiektu technicznego, postawienie fundamentów ażurowej ramy, stanowiącej ważny element całej koncepcji architektonicznej oraz wstępne zagospodarowanie terenu pod planowany ogród i lokalizację podjazdu typu Kiss and Ride (K+R) od strony ul. Terespolskiej. Zakładany czas realizacji tej części prac wynosi 24 miesiące.

Zakres objęty postępowaniem przetargowym jest częścią większego zadania inwestycyjnego, polegającego na budowie wielofunkcyjnego centrum muzyki skupionego wokół orkiestry Sinfonia Varsovia. Pod nazwą Sinfonia Varsovia Centrum kryje się wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym projekt austriackiej pracowni Atelier Thomas Pucher. Zakłada on m.in. budowę czterech sal koncertowych (w tym największej w Polsce o unikalnej konstrukcji na ponad 1850 miejsc). Ponadto w ramach projektu powstaną studio nagraniowe, liczne miejsca do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji muzycznej, pomieszczenia dla programu rezydencji artystycznych, bary, kawiarnie oraz rozległy ogród. Szacunkowy koszt etapu objętego przetargiem to ok. 76 mln zł (netto).

Centrum muzyki na Kamionku

Dzisiaj Sinfonia Varsovia wychodzi z bezdomności po wielu latach włóczenia się, bo graliśmy w kinach, teatrach i szkołach. Budynki przy Grochowskiej są zabytkowe, ale w bardzo złym stanie. Mimo to publiczność bardzo nas wspiera, na wydarzenia w pawilonie koncertowym i innych przestrzeniach przychodzą dorośli i dzieci. Za dwa lata będziemy mogli zaprosić do nowego miejsca. Jeszcze w wymiarze nie w pełni symfonicznym, ale gotowi do pracy z zespołami kameralnymi i programem edukacyjnym. To olbrzymia zmiana dla mieszkańców i odbiorców kultury, dla tych, którzy mówią o Sinfonii Varsovii – nasi z Kamionka. Bo choć koncertujemy na całym świecie, to właśnie historyczny Kamionek to nasze miejsce – powiedział Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii.

Ponad 120-letnie zabudowania dawnego Instytutu Weterynaryjnego przy ul. Grochowskiej 272 od 2010 r. stanowią siedzibę Sinfonii Varsovii, samorządowej instytucji kultury, w ramach której działa orkiestra Sinfonia Varsovia. Zespół ten należy do najważniejszych orkiestr w Polsce, współpracuje ze światowej sławy dyrygentami i solistami, występując na najbardziej prestiżowych scenach świata podczas licznych festiwali, a jego dyskografia zgromadzona na przestrzeni prawie 40 lat obejmuje ponad 300 płyt.

W dniach 10 oraz 14 stycznia 2022 r. odbędą się obowiązkowe wizje lokalne dla zainteresowanych wykonawców robót budowlanych.

Inwestycje w kulturę

Sinfonia Varsovia Centrum to nie jedyna inwestycja miasta dla kultury w nadchodzącym roku.

- Pomimo trudnej sytuacji finansowej miasta inwestujemy w przyszłość i w kulturę. Realizujemy Nowe Centrum Warszawy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej od strony Marszałkowskiej osiągnęło trzecią kondygnację, przed nami przetarg na budowę Teatru Rozmaitości. W przyszłym roku otworzymy Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich, czekają nas kolejne etapy nowej siedziby Teatru Żydowskiego przy Kasprzaka, wreszcie długo oczekiwana modernizacja Sali Kongresowej i remont Teatru Ateneum – podkreśla wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra.

- Pod względem infrastruktury kultury w Warszawie dużo się dzieje, chodzi nie tylko o  budynki, ale także zakup sprzętu czy wyposażenia. Warto też wspomnieć o nowych domach kultury – na Żoliborzu, Targówku, w Ursusie, Wesołej, czy o Terminalu Kultury Gocław – dodaje Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy.

Fot. UM Warszawa/R. Motyl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda