Skwer Krasińskiego
W ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2017 na Żoliborzu Południowym ma powstać Skwer Krasińskiego. Zlokalizowany ma być wzdłuż ul. Krasińskiego na odcinku pomiędzy ulicami Powązkowską a Broniewskiego. Szacunkowy koszt inwestycji to 485 tys. złotych.
Kilometrowy pas zieleni na Żoliborzu Południowym , który do tej pory leżał odłogiem zostanie wreszcie zagospodarowany. Wcześniej znajdowały się tu zakłady przemysłowe, potem wyrosło osiedle mieszkaniowe i wraz z pojawieniem się coraz większej liczby mieszkańców w tym rejonie, także rodzin z małymi dziećmi, okazało się, że w pobliżu brakuje publicznej przestrzeni.
Projekt nr 946 pod nazwą „Skwer Krasińskiego”, zgłoszony w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2017, wybrany został przez mieszkańców 1827 głosami.
– Teren rezerwy Krasińskiego między Broniewskiego a Powązkowską jest bardzo złą wizytówką naszej dzielnicy i z pewnością trzeba go zrewitalizować. Bardzo brakuje też tutaj terenów zielonych a mały park przy WiML'u jest tylko ich namiastką – pisze YAMAHAFZ6 na stronie internetowej pod komentarzem do zwycięskiego projektu.
Na to, że Żoliborz Południowy cierpi na duży deficyt terenów zieleni urządzonej, a dzika zabudowa nie pozostawiła zbyt wiele terenów, które mogłyby być tak zagospodarowane zwraca uwagę w uzasadnieniu do realizacji projektu jego autor, Mateusz Durlik.
Teren na którym przewidziano Skwer Krasińskiego, ma być przeznaczony do miłego i aktywnego spędzania wolnego czasu przez każda grupę wiekową. Kręta ścieżka da możliwość długich spacerów na odcinku o długości blisko 1000 metrów.
– Projekt powstał w wyniku rozmów z mieszkańcami. Zagospodarowania odcinka, który w tej chwili jest niemal niezagospodarowany i oddanie go mieszkańcom, to wielka sprawa. Ideą budżetu partycypacyjnego jest to, że każdy mieszkaniec ma prawo zgłaszać taki projekt, jaki jego zdaniem jest w danym obszarze potrzebny. Na Żoliborzu Południowym nie ma w zasadzie terenu zieleni urządzonej, w której ludzie, z każdej grupy wiekowej, mogą znaleźć coś dla siebie, ten projekt jest na to odpowiedzią. Zanim go jednak zgłosiłem, rozmawiałem z mieszkańcami i wszyscy z którymi miałem okazję wymienić zdanie, uważali ten projekt za coś, co jest tutaj bardzo potrzebne - zieleń. Gospodarując ten obszar, zmniejszymy zapędy lobby deweloperskiego lub ewentualne pomysły przyszłej władzy, na puszczanie przez środek Żoliborza, trasy przelotowej – tłumaczy pomysłodawca.
Projekt przewiduje również ławki, kosze na śmieci, pergole z daszkiem, huśtawki, boiska do gry w badmintona, a także poidełka dla ludzi i zwierząt, Pojawi się też mała architektura (drewniane siedziska, podesty do chodzenia po nich siedzenia i leżenia, wygrodzenia trawników) i ozdobna zieleń (byliny, trawy ozdobne, krzewy, kwiaty, w układach regularnych i krajobrazowych, żywopłoty) . Pomysłodawca zakłada również zniwelowanie schodów przy ul. Broniewskiego i wyrównanie tego terenu.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji to kwota 60 000,00 zł.
Anna Tomasik