Skwer rodziny Wolskich
Czasy wojennej zawieruchy są naznaczone wieloma bohaterskimi postawami. Z pewnością należy pamiętać o Polakach, którzy w czasach hitlerowskiej okupacji ratowali przed zagładą Żydów. Wśród nich była rodzina Wolskich, ogrodników z Ochoty, którzy przez dwa lata ukrywali w zamaskowanym bunkrze około 40 osób narodowości żydowskiej.
Niestety, sprawa w wyniku donosu konfidenta wyszła na jaw. Ukrywający się Żydzi zostali zabici przez hitlerowców, a wraz z nimi dwójka Polaków, udzielających im schronienia – Mieczysław Wolski oraz jego siostrzeniec Janusz Wysocki. Gospodarstwo rodziny Wolskich mieściło się przy ul. Grójeckiej 81 (obok dzisiejszej siedziby Ośrodka Kultury Ochoty OKO) oraz w miejscu dzisiejszego skweru osiedlowego położonego między budynkami przy ul. Grójeckiej 77 i 79A oraz ul. Banacha 14,18 i 22. Tyle rysu historycznego. Z inicjatywą nadania temu terenowi imienia „Skwer Rodziny Wolskich” wystąpił w lutym 2020 r. radny dzielnicy Ochota m.st. Warszawy Aleksander Kopiński, a poprzedni zarząd dzielnicy Ochota podjął w tym zakresie stosowną uchwałę. Niestety, nie wiedzieć czemu, ten wniosek został uznany w Biurze Geodezji i Katastru za nieformalny.
W związku z zaistniałą sytuacją obecny zarząd dzielnicy Ochota zlecił powtórzenie całej procedury urzędowej, związanej z wystąpieniem radnego Aleksandra Kopińskiego. Podczas posiedzenia zarządu 16 czerwca 2021 r. podjęta została stosowna uchwała, która wraz z wnioskiem o nadanie nazwy „Skwer Rodziny Wolskich”, stanowiącym załącznik do niej, ponownie trafiła do Biura Geodezji i Katastru. W opinii zarządu dzielnicy rodzina Wolskich zasługuje na takie uhonorowanie, ponieważ do tej pory o wydarzeniach z tamtych lat przypomina jedynie skromna tablica, znajdująca się na ścianie budynku przy ul. Grójeckiej 77. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcia.
Fot. UD Wola