Spis powszechny: 300 osób skorzystało z dnia otwartego
W minioną sobotę, 8 maja, Urząd m.st. Warszawy zorganizował dzień otwarty w czterech dzielnicach: na Ochocie, Śródmieściu, Mokotowie i Ursynowie. Tego dnia warszawiacy mogli przyjść do urzędu i z pomocą urzędnika dokonać samospisu w spisie powszechnym. Z tej formy pomocy skorzystało ponad 300 osób.
W sobotę, 8 maja ok. 300 osób, głównie seniorów w wieku 70+ skorzystało z dnia otwartego i spisało się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W wypełnieniu formularza spisowego pomogli im przeszkoleni urzędnicy. Spisu można było dokonać w czterech dzielnicach: na Ochocie, Śródmieściu, Mokotowie i Ursynowie. W każdym z urzędów przygotowanych dla mieszkańców było 4 do 5 stanowisk obsługi. Dzień otwarty zostanie powtórzony w urzędach prawdopodobnie w czerwcu i we wrześniu.
Rachmistrzowie rozpoczynają pracę
Od początku maja spis przeprowadzają również rachmistrzowie. Ze względu na sytuację epidemiczną rachmistrzowie będą kontaktować się z warszawiakami wyłącznie przez telefon.
Jak zweryfikować rachmistrza
Rachmistrz może zadzwonić tylko z jednego numeru telefonu: 22 828 88 88. Wywiad spisowy powinien rozpocząć od przedstawienia się i wyjaśnienia, że rachmistrz telefonuje w celu przeprowadzenia spisu. Zapyta również o wybraną cyfrę z numeru PESEL. Dzięki będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą.
Przed rozpoczęciem zadawania pytań spisowych, rachmistrz powinien poinformować o możliwości weryfikacji jego tożsamości. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl, a także na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania czy czas nieobecności w domu (np. wyjazdy na działkę).
Jak nie dać się oszukać
Rachmistrz nie zadzwoni do warszawiaków, którzy dokonali już spisu powszechnego. Jeśli jednak ktoś zadzwoni i przedstawi się jako rachmistrz, to nie należy udzielać odpowiedzi, najlepiej rozłączyć się w takiej sytuacji i zgłosić ten fakt na infolinię spisową lub policję.
Podobnie jest z wizytami osób przedstawiających się jako rachmistrz spisowy. Jeśli będzie to miało miejsce w maju lub czerwcu, nie należy takich osób wpuszczać do domu, a fakt ten niezwłocznie zgłosić policji.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa do 30 września br., a przeprowadza go Główny Urząd Statystyczny.
Fot. GUS