mobile
REKLAMA

Spis powszechny: jeśli nie przez Internet, to najlepiej przez telefon

W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań podstawową i obowiązkową metodą spisową jest samospis internetowy. A dla osób bez dostępu do komputera czy Internetu wygodną i najbezpieczniejsza formą jest samospis za pośrednictwem infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99.

Informacja prasowa
Spis powszechny: jeśli nie przez Internet, to najlepiej przez telefon

Droga do spisu przez telefon jest prosta. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, a głos lektorki podpowie, co należy zrobić, by rozpocząć spis:

  • najpierw trzeba wybrać klawisz „1”, aby wybrać „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”,
  • potem znów wcisnąć „1”, czyli „Spisz się przez telefon”. 

Telefon odbierze pracownik urzędu statystycznego, który będzie po kolei czytać pytania z formularza spisowego i wprowadzi odpowiedzi do systemu. Rozpocznie od pytania o PESEL, konieczny do zalogowania się do aplikacji spisowej.

Przez telefon można się spisać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

To wygodna, a zarazem bezpieczna opcja, ponieważ wyklucza kontakt bezpośredni z inną osobą i nie trzeba potwierdzać tożsamości rachmistrza. To rozwiązanie jest szczególnie polecane seniorom: sami inicjują kontakt i nie muszą sprawdzać czy zgłaszająca się osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

O Narodowym Spisie Powszechnym

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września br.

Spis Powszechny dostarcza urzędom statystycznym szczegółowych informacji o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych wraz z informacją o ich warunkach mieszkaniowych.

Obowiązkiem spisowym są objęte osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania. Obowiązkowi spisowemu podlegają również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

Fot. GUS

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda