mobile
REKLAMA

Spółdzielnie chcą uregulować temat prawny gruntów

Spółdzielnie mieszkaniowe wciąż nie mogą uregulować stanu prawnego gruntów. Warszawska Wspólnota Mieszkaniowa podjęła inicjatywę ustawodawczą mającą na celu rozwiązanie problemu spółdzielni mieszkaniowych, związanego z brakiem regulacji stanów prawnych posiadanych przez nie gruntów

IS
Spółdzielnie chcą uregulować temat prawny gruntów

Celem projektu ustawy jest zapewnienie spółdzielniom mieszkaniowym tytułu prawnego do gruntów będących w ich władaniu, których właścicielem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego. Projekt dotyczy spółdzielni mieszkaniowych, które wybudowały na tych gruntach budynki, lecz z różnych względów nie przysługuje im do dziś tytuł prawny w postaci użytkowania wieczystego.

Najważniejszym założeniem projektu ustawy jest przyznanie spółdzielniom mieszkaniowym prawa użytkowania wieczystego w stosunku do gruntów, które w dniu 5 grudnia 1990 r. pozostawały w ich posiadaniu i pozostawać będą w dniu wejścia w życie ustawy oraz do gruntów, które spółdzielnie posiadały łącznie przez okres co najmniej 10 lat przed wejściem w życie ustawy – mówi autor projektu Marcin Bajko.

Wraz z prawem użytkowania wieczystego, spółdzielnie nabywać mają nieodpłatnie prawo własności do budynków i urządzeń znajdujących się na gruncie.

Projekt ustawy zakłada odpłatność ustanowienia użytkowania wieczystego poprzez ustalenie pierwszej opłaty na poziomie 15% wartości gruntu, ustalonej na podstawie krotności stawki podatku od nieruchomości. Co jednak istotne na poczet opłaty zaliczać się mają wszelkie dokonane przez spółdzielnie opłaty w odniesieniu do danej nieruchomości, z wyłączeniem jedynie opłat i podatków lokalnych – podkreśla Barbara Różewska Prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Brak uregulowania spraw gruntów znajdujących się pod budynkami wybudowanymi przez spółdzielnie mieszkaniowe odbija się przede wszystkim na spółdzielcach, którzy nie mogą dla lokali, w których mieszkają założyć ksiąg wieczystych – zaznacza poseł na Sejm VIII i IX kadencji, obecnie radny województwa mazowieckiego Paweł Lisiecki. – Oznacza to, że lokale te mogą być zbywane tylko za gotówkę, bo banki nie chcą udzielać kredytów na zakup takich nieruchomości. W konsekwencji wartość takich nieruchomości jest o 20-25% mniejsza niż podobnych mieszkań na uregulowanym gruncie. To olbrzymi problem, który trzeba wreszcie rozwiązać.

Podstawą ujawnienia swoich praw przez spółdzielnie mieszkaniowe w księgach wieczystych, ma być zaświadczenie wydawane przez właściwy organ z urzędu, potwierdzające nabycie przez spółdzielnię prawa użytkowania wieczystego. Co również istotne, nieruchomości uregulowane na podstawie przedmiotowych przepisów, podlegać mają pod przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, tj. nabyte prawo użytkowania wieczystego ulegnie przekształceniu w prawo własności.

 

fot. pixabay 
Źródło: WSM

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda