Stawy Brustmana w nowej odsłonie
Dobiegły już końca prace renaturyzacyjne realizowane przez Zarząd Zieleni Warszawy w ramach programu „Szuwar Warszawski"
Wokół stawów złagodzono brzegi, a sztuczne pionowe ściany i betonowe umocnienia zastąpiono stabilizującymi brzegi matami roślinnymi. Zmieniono prosty kształt kanału łączącego stawy. Nadano mu formę nawiązującą do naturalnego, meandrującego cieku z płyciznami, na których mogą odpoczywać ptaki. Pojawiło się również więcej roślinności szuwarowej. Usunięto przy tym gatunki inwazyjne.
Dodatkowo odnowiony został drewniany pomost przy większym ze stawów, który pilnie domagał się remontu.To na nim odbywają się tak lubiane przez mieszkańców koncerty z cyklu „Muzyka na wodzie” realizowane przez Bielański Ośrodek Kultury.
Wyjątkowe miejsce
Stawy Brustmana to bardzo ważne miejsce na mapie Bielan. To jedyne pozostałości po dawnym dworze hrabiego Podolskiego. Folwark został założony w 1777 r. i był wynajmowany jako letnisko. W 1819 r. teren został przejęty przez Instytut Agronomiczny w Marymoncie. W 1951 r. Wawrzyszew przyłączono do miasta, następnie w latach 1973-1978 wybudowano osiedla WSM Wawrzyszew I-VI wg projektu Ryszarda Tomickiego.
Pionierski program
Szuwar Warszawski - projekt pod każdym względem pionierski, będący prawdziwym przełomem w systemowej ochronie przyrody. Z życia znamy tylko takie „rewitalizacje” akwenów, które polegają na ich inwazyjnym oczyszczaniu, na umacnianiu i betonowaniu brzegów oraz wykaszaniu roślinności. Teraz mamy szansę na rewitalizację w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Do programu zakwalifikowano tylko kilka warszawskich lokalizacji, więc wybór wawrzyszewskich stawów mówi nam o ich znaczeniu dla ekosystemu miasta.
fot.Simona Supino/UDBielany