Stolica znów się zazieleni – rusza 38. Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”
Warszawa to nie tylko drapacze chmur, pełne życia ulice i miejski gwar, ale także przestrzeń do relaksu oraz kontaktu z naturą. Uczestnicy konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” od wielu lat udowadniają, że w metropolii można odnaleźć piękno przyrody.
Zgłoszenia do 38. edycji najpiękniejszego w Polsce festiwalu zieleni i ekologii można wysyłać do 4 lipca.
W ciągu ostatnich miesięcy wiele osób odkryło w sobie żyłkę ogrodnika. Pielęgnacja roślin stała się odskocznią od rzeczywistości, a w wielu przypadkach wręcz sposobem na życie. Parapety, balkony i ogródki, które stały się przestrzenią do realizacji tej masowej pasji można zgłaszać do 38. Konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”.
Do konkursu mogą zgłaszać się nie tylko indywidualnie mieszkańcy Warszawy, ale też firmyi instytucje działające na terenie miasta oraz grupy podejmujące zielone inicjatywy. W tym roku nabór prowadzony będzie od 1 czerwca do 4 lipca. Zgłaszać można się w kategoriach:
- Balkon, loggia lub okno;
- Ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jednorodzinnych;
- Ogródek przy budynku wielorodzinnym;
- Osiedla mieszkaniowe - tereny spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, budynków komunalnych;
- Ekoogród/ogród nowoczesny;
- Inne formy zieleni miejskiej.
Tradycja konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” wywodzi się z jeszcze z czasów prezydentury Stefana Starzyńskiego, który był wielkim entuzjastą zazieleniania stolicy. Konkurs ewoluował w najpiękniejszy i największy w Polsce festiwal zieleni i ekologii, który aktywizuje ludzi do dbania o roślinność, pomaga w rozpoczęciu przygody z ogrodnictwem i wspiera proekologiczne działania.
Więcej niż konkurs
Inicjatywa nie ogranicza się tylko do wyboru najpiękniejszych ogrodów i balkonów wstolicy. Dla wszystkich pasjonatów roślinności organizowane będą liczne aktywności online. Podczas webinarium na żywo “Ogród na lata” będzie można dowiedzieć się jak tworzyć ogrody, które będą nas cieszyć przez lata. Arleta Gołębiowska, prowadząca bloga „Krzakowisko” podpowie, jak dobrać o rośliny, aby kwitły co roku oraz jak optymalnie wykorzystać zastaną przestrzeń.
Uczestnicy warsztatu “Domek dla owadów” dowiedzą się, jak zbudować takie schronienie stosując naturalne materiały występujące w przyrodzie i tym samym pomóc pożytecznym owadom. Prowadzący Paweł Krystian Bereś i Beata Bereś udowodnią, że większości materiałów budowlanych nie musimy kupować. Odbędzie się także spotkanie poświęcone ogrodom prowadzonym zgodnie z ekologicznymi zasadami, zakładającymi odzyskiwanie deszczówki, ograniczanie zużycia wody oraz przekształcanie odpadów naturalnych w kompost.
Przez cały okres naboru będzie działała Roślinna Linia Ratunkowa prowadzona przez eksperta ogrodniczego, który dwa razy w tygodniu podczas czterogodzinnego sesji odpowie na wszystkie pytania internautów związane z hodowlą i uprawą roślin. Dodatkowo na profilu konkursu będzie można skorzystać z dyżuru eksperta on-line. To niepowtarzalna szansa, by uzyskać porady i wskazówki specjalisty w kwestiach związanych z ogrodnictwem.
Więcej informacji o konkursie: www.warszawawkwiatach.pl, https://www.tpw.org.pl/konkurs-warszawa-w-kwiatach-i-zieleni.html, www.facebook.com/warszawawkwiatach, www.instagram.com/warszawawkwiatach.
Fot. UM Warszawa