Stop mowie nienawiści – warszawskie działania edukacyjne
Jeszcze przed feriami w warszawskich szkołach odbędą się lekcje wychowawcze na temat przeciwdziałania mowie nienawiści. Realizowane będą w oparciu o podręcznik Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści”.
- Nienawiść ma niszczycielskie skutki. A wszystko zaczyna się od słów. Dlatego w warszawskich szkołach jeszcze przed feriami zostaną przeprowadzone lekcje na temat tego, jak reagować i przeciwdziałać mowie nienawiści – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy
Celem zajęć jest szerzenie wiedzy o prawach człowieka i sposobach przeciwdziałania słownej przemocy, która jest zawsze sygnałem głębszych problemów. Podręcznik „Zakładki. Przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka” dostępny jest na stronie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń. Zawiera 22 scenariusze zajęć i działań, które można przeprowadzić z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest to kolejna inicjatywa przeprowadzana przez m.st. Warszawa w celu promowania idei tolerancji.
Warszawskie projekty
W ciągu ostatnich 12 lat zostało wydanych 2,3 mln zł na kampanie i projekty edukacyjne. Ich celem było ukazanie młodzieży, że wielość cech nie jest postrzegana negatywnie ale stanowi potencjał i bogactwo społeczeństwa. Zrealizowano projekt „Młodzi obywatele Warszawy”, który był działaniem przeciw konfliktom w różnych środowiskach. „Młodzi warszawiacy innym mieszkańcom” miał na celu integrację dzieci cudzoziemskich, dzieci uchodźców i pochodzących z mniejszości narodowych. Zrealizowano również pilotażowy projekt w ochockich szkołach podstawowych „Jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole”. Przeszkolono 425 osób, nauczyciele zdobyli wiedzę i umiejętności, które mogą wykorzystać na różnych polach działalności wychowawczej. W lutym 2018 zrealizowano kampanię społeczną „Warszawiacy się nie boją”. Jej celem było wzmocnienie pozytywnych postaw i zachowań mieszkańców Warszawy wobec uchodźców.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy