Świąteczne spotkanie z powstańcami
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, spotkał się z powstańcami warszawskimi, aby złożyć im życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W sali Pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego były wzruszenia, wspomnienia i kolędy.
- Bardzo się cieszę, że mogę być tu dzisiaj z państwem. To wzruszająca chwila, ponieważ powstańcy zajmują w moim sercu szczególne znaczenie – powiedział na spotykaniu Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. - Składam państwu najserdeczniejsze, gorące życzenia. Wszystkiego co najlepsze, a przede wszystkim zdrowia. Jak najwięcej spokoju i czasu dla rodziny.
Prezydent wspomniał także historię swojej rodziny: - Najstarszy brat mojej mamy uczestniczył w powstaniu warszawskim i zginął w pierwszej godzinie walki w kampanii ochrony sztabu. Najstarsza ciotka mojej mamy również dołączyła do zrywu z 1944 roku, działa w batalionie „Parasol” – powiedział R. Trzaskowski
Zwracając się do powstańców poprosił by ich doświadczenie i wspaniała postawa była przekazywana kolejnym pokoleniom przy stole bożonarodzeniowym, ale także na co dzień.
- Sam pamiętam, jak niesłychanie ważne były rozmowy z ciotką o powstaniu w czasie Świąt. Chciałbym abyście państwo mogli się dzielić tymi swoimi bohaterskimi czynami, wspomnieniami i refleksją ze wszystkimi warszawiakami. Zwłaszcza z młodym pokoleniem – podkreślił prezydent.
Przypomniał o otwartym w październiku tego roku domu wsparcia dla powstańców przy ul. Nowolipie 22, w którym organizowane są wydarzenia kulturalne, zajęcia, ale także obiady i opieka lekarska.
- To wspaniałe, że na Nowolipiu został stworzony dom dla powstańców. To jest dla państwa prawdziwe miejsce dla siebie, gdzie można spokojnie odpocząć. Drugim ważnym miejscem jest oczywiście Muzeum Powstania Warszawskiego – podkreślił prezydent.
Warszawa pomaga powstańcom
Miasto Stołeczne Warszawa otacza opieką powstańców warszawskich zapewniając im m.in. programy zdrowotne, pomoc społeczną, przyznając nagrody pieniężne oraz wspomagając finansowo związki kombatanckie.
Wsparcie finansowe
Powstańcy warszawscy otrzymali w 2018 r. z budżetu miasta nagrodę pieniężną, w wysokość 4587,84 zł. Formularze zostały rozesłane do 1700 powstańców.
Zwolnienia z opłat za pobyt w Domu Pomocy Społecznej
Uchwała Rady Miasta (podjęta na sesji 19 kwietnia 2018r.) pozwoliła na wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, w tym uczestników powstania warszawskiego, poprzez całkowite zwolnienie z opłat za pobyt w Domu Pomocy Społecznej (DPS).
Osoby uprawnione przebywające już w domach pomocy społecznej będą zwolnione z odpłatności od 1 stycznia 2018 r. Obecnie w domach pomocy społecznej m.st. Warszawy przebywa 34 weteranów, w tym 12 powstańców.
Dom przy ul. Nowolipie 22
Od października 20118r. działa dom dziennego wsparcia w miejskim lokalu przy ul. Nowolipie 22. Miasto podpisało umowę ze Stowarzyszeniem Monopol Warszawski na utworzenie tej placówki.
Placówka będzie działać przez pięć dni w tygodniu w godzinach 10.00-18.00. Usługi i świadczenia dla powstańców będą bezpłatne.
Koszty dwuletniej (2018-19) działalności placówki zostaną pokryte z budżetu m.st. Warszawy i wyniosą 1,637 mln zł.
Pomoc w życiu codziennym i utrzymaniu samodzielności
Na rzecz powstańców pracują, dotowane przez miasto, organizacje i fundacje. Jest ich 5:
- Mazowieckim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża,
- Fundacją Cultura Memoriae,
- Fundacją Pomoc Potrzebującym,
- Stowarzyszeniem Mali Bracia Ubogich,
- Fundacją ART.
Opieka zdrowotna
Wizyty powstańców u lekarzy różnych specjalności oraz badania diagnostyczne i laboratoryjne są dostępne w:
- szpitalu Praskim p.w. Przemienienia Pańskiego, przy al. Solidarności 67,
- przychodni SZPZLO Warszawa- Mokotów przy ul. Litewskiej 11/13,
Źródło: Urząd m.st. Warszawy/ fot. R. Motyl