mobile
REKLAMA

Szkolny Budżet Obywatelski

W dziewięciu warszawskich szkołach zakończył się Szkolny Budżet Obywatelski. Uczniowie, rodzice i nauczyciele sami zgłaszali projekty i głosowali, decydując o tym, na co będą przeznaczone środki finansowe w budżecie szkoły. Wygrywały m.in. projekty dotyczące zakupu Różowych Skrzyneczek dla osób menstruujących, aranżacji szkolnego patio czy wymiany dzwonków na bezstresowe. Działanie było współfinansowane ze środków m.st. Warszawy i wspierane przez Wiceprezydent m.st. Warszawy ds. Edukacji – Renatę Kaznowską, która wzięła udział w spotkaniu podsumowującym.

Informacja prasowa
Szkolny Budżet Obywatelski

Szkolny Budżet Obywatelski odbył się w 9-ciu warszawskich placówkach: 3 szkołach podstawowych i 6 liceach. Od stycznia szkoły przy wsparciu Fundacji Pole Dialogu dawały możliwość społeczności szkolnej zadecydować o tym, jak zagospodarować część budżetu szkoły. Zazwyczaj kwoty oscylowały wokół 3000 złotych, jednak w jednej ze szkół było to aż 11000 złotych. Proces przypominał warszawski, miejski budżet obywatelski: najpierw uczniowie i uczennice, a także rodzice, nauczyciele i nauczycielki czy inni pracownicy i pracowniczki szkoły, zgłaszali pomysły, tworzyli projekty, a następnie sami wybierali te, które ich zdaniem były najbardziej atrakcyjne i potrzebne. Łącznie we wszystkich szkołach głosowało ok. 2600 osób.

Wiele pomysłów dotyczyło aranżacji wypoczynku szkolnego – zakupu sof do siedzenia, wodnej mgiełki na gorące dni czy kąciku odpoczynku. Najciekawsze zwycięskie projekty wygrały m.in. w CLXIII Liceum Ogólnokształcącym w Wesołej, gdzie w ramach głosowania wybrany został projekt Różowych Skrzyneczek zawierających środki higieniczne dla osób menstruujących. W innej placówce – szkole podstawowej nr 330 na Ursynowie szkoła wymieni dzwonki ze zwykłych na tzw. „bezstresowe”. Dzięki temu pomysłowi klasyczny dźwięk dzwonka zastąpi spokojna melodia, przyjazna dla uszu. W VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego wygrał projekt dotyczący zagospodarowania patio szkolnego tak, aby umożliwiało spędzanie wolnego czasu.

Projekt Szkolnych Budżetów Obywatelskich był finansowany ze środków m.st. Warszawy i aktywnie wspierany przez Wiceprezydentkę m.st. Warszawy ds. Edukacji – Renatę Kaznowską. W czasie spotkania podsumowującego, które odbyło się we wtorek 12 maja 2021 roku, Renata Kaznowska zaznaczyła, że największym sukcesem projektu jest zaznajomienie społeczności szkolnej z mechanizmem budżetu obywatelskiego, co wpływa na demokratycznie podejmowane decyzje już na terenie placówek.. W ramach projektu zostały zrealizowane lekcje o funkcjonowaniu dzielnicy, mające przybliżyć uczniom i uczennicom, że sposób składania wniosków w szkolnym budżecie obywatelskim odpowiada procesowi składania wniosków w miejskim budżecie.

Fot. Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda