Szpital w Rudce wyremontowany
Zakończyła się modernizacja zabytkowego budynku głównego w Rudce. W wyremontowanych pomieszczeniach ponad stuletniego budynku mieści się obecnie Ośrodek Kompleksowej Rehabilitacji im. dr. Teodora Dunina.
Historia szpitala w Rudce sięga 1908 roku, kiedy to otwarto pierwsze skrzydło Sanatorium dla Piersiowo Chorych. Ówcześnie była to jedna z najnowocześniejszych nieruchomości szpitalnych na polskich ziemiach. Przez ponad sto lat potrzeby, ale i technologia zmieniały się.
Remont szpitala był nieuchronny. I choć prace budowlane trwały niemal trzy lata i kosztowały ponad osiemdziesiąt trzy miliony złotych, to były koniecznie. Dlatego samorząd województwa mazowieckiego wsparł finansowo inwestycję. – Dawniej mieściło się tu sanatorium. W tej chwili pacjenci również doceniają wyjątkowy mikroklimat i położenie placówki. O takie miejsca należy dbać. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy o przeznaczeniu blisko 82 mln zł na modernizację zabytkowego budynku głównego szpitala – powiedział marszałek Adam Struzik.
1 października 2018 roku dokonano połączenia Mazowieckiego Szpitala im. dr. Teodora Dunina w Rudce Sp. z o.o. z Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. w jeden podmiot leczniczy.
Wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska przede wszystkim podkreśliła wyjątkowość tego szpitala. – Szpital w Rudce to unikatowe miejsce. Pięknie położony wśród zieleni, otoczony rezerwatem przyrody – to doskonałe miejsce do leczenia i rehabilitacji. Stąd decyzja o utworzeniu Ośrodka Kompleksowej Rehabilitacji. To wyjątkowe miejsce doceniają mieszkańcy Mazowsza, którzy chętnie zgłaszają do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza projekty związane ze szpitalem w Rudce.
Pierwsze prace remontowe rozpoczęły się już w 2019 roku. Wymieniono wówczas pokrycie dachowe. W tym samym czasie przygotowywano dokumentację projektowo-kosztorysową dalszej modernizacji budynku głównego. – Naszą koncepcją było stworzenie w szpitalu w Rudce centrum opieki długoterminowej i rehabilitacji. Udało się! Utworzenie takiego miejsca było długim procesem. Liczący ponad 100 lat budynek wymagał kompleksowego remontu i modernizacji. Dziś jesteśmy w miejscu, które będzie służyć nie tylko mieszkańcom Siedlec, lecz także dużej części województwa mazowieckiego. Do wypełnienia nowych zadań Rudka została przygotowana bardzo dobrze dzięki środkom z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. Dzięki nim udało się zrealizować zadanie „Modernizacja budynku głównego Szpitala w Rudce”, w ramach którego układ funkcjonalny pomieszczeń został przebudowany i dostosowany do aktualnych przepisów, zaś wnętrza zyskały nowoczesne wyposażenie i najlepszy sprzęt rehabilitacyjny – mówi Marcin Kulicki, prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Sielcach Sp. z o.o.
Ośrodek Kompleksowej Rehabilitacji im. dr. Teodora Dunina w Rudce zapewnia pacjentom szeroki wachlarz usług z zakresu rehabilitacji pulmonologicznej, neurologicznej i ogólnoustrojowej. Sale jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowymi z łazienkami wyposażone są w specjalistyczne łóżka z materacami przeciwodleżynowymi. Zapewniono w nich także bezpłatny dostęp do Internetu. Wyżywienie jest na bieżąco dostosowywane do potrzeb i stanu klinicznego pacjentów i nowoczesne meble. Łączny koszt zadania „Modernizacja budynku głównego Szpitala w Rudce” wyniósł 83 230 657,83 zł.
Marcin Kalicki