mobile
REKLAMA

Targówek: trzy biblioteki w nowych lokalizacjach

Trzy biblioteki na Targówku miasto otworzyło w nowych lokalizacjach. W dotychczasowych miejscach były zagrożone likwidacją.

inf. prasowa
Targówek: trzy biblioteki w nowych lokalizacjach

Dwa oddziały biblioteczne (nr 12 i nr 64) przy ul. Kuflewskiej 6 były zagrożone likwidacją. Budynek, w którym się znajdowały, jest przeznaczony do wyburzenia. Po 20 latach na Zaciszu znów będzie można wypożyczać książki.

- Czas pandemii udowodnił jak ważny jest kontakt z kulturą i jak często mieszkańcy chcą korzystać z warszawskich bibliotek. W odnowionych bibliotekach na Targówku czytelnicy, zarówno ci starsi jak i najmłodsi, skorzystają z większej powierzchni i nowoczesnych wnętrz. Wszystkie trzy oddziały znalazły się w atrakcyjnej lokalizacji, dobrze skomunikowanej i – co niezwykle ważne- są łatwo dostępne dla osób z niepełnosprawnościami - powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

 

Dwie biblioteki przy Radzymińskiej 121

Dwa oddziały przeniesione z ul. Kuflewskiej 6 znajdują się w nowym budynku TBS przy ul. Radzymińskiej 121. Są to Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64. Zyskały piękne, nowoczesne, przyjazne przestrzenie.

 

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12 zwiększyła swoją powierzchnię ze 150,60 m² do 198,17 m². Lokal mieści się na parterze, a dostęp do niego jest bezproblemowy dla osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach. W lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnościami z psem przewodnikiem. Placówka posiada ponad 30 tys. egz. książek, multimedia (w tym książka mówiona - 267 szt.), literaturę w obcych językach (ok. 300 egz.) i bogatą literaturę z dziedziny psychologii.

 

W bibliotece będzie prowadzona działalność kulturalno-edukacyjna: zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, spotkania autorskie, realizacja projektów edukacyjno-kulturalnych, wystawy, współpraca z placówkami oświatowo-kulturalnymi, imprezy kulturalne dla dzieci, m.in. teatrzyki, głośne czytanie „od słuchania do... czytania", „spotkania z książką, akcje „Zima w Mieście" i „Lato w Mieście". Dzięki temu, że powierzchnia placówki powiększyła się, będziemy mogli powiększyć księgozbiór oraz rozszerzyć działalność kulturalno-edukacyjną, m.in. przewidujemy utworzyć w placówce Miejsca Aktywności Lokalnej jeszcze w pierwszym półroczu 2021 r.

 

Na większej przestrzeni działa również Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64. Przy Radzymińskiej 121 dysponuje metrażem 285,40 m² (zamiast dotychczasowych 212,40 m² przy ul. Kuflewskiej 6). Ta biblioteka również znajduje się na parterze i jest łatwo dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach. W lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnościami z psem przewodnikiem.

Zbiory placówki zawierają ponad 32 tys. książek, w tym z literatury obyczajowej, sensacyjnej, historycznej, popularnonaukowej, biograficznej. W wypożyczalni jest prowadzona działalność kulturalno-edukacyjna: spotkania autorskie, młodzieżowe spotkania z ciekawymi ludźmi, Dyskusyjny Klub Książki, Komputer dla Seniora. Dzięki większej przestrzeni będzie można poszerzyć księgozbiór oraz uatrakcyjnić działalność kulturalno-edukacyjną, m.in. przewidujemy utworzyć w placówce Miejsce Aktywności Lokalnej jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku.

 

Biblioteka na Zaciszu po 20 latach

Zacisze do niedawna było jedynym obszarem na Targówku bez biblioteki. W 1999 roku wypożyczalnię nr 37 przy ul. Gilarskiej 21 przeniesiono (ze względu na złe warunki lokalowe) na ul. św. Wincentego 64 (Targówek Mieszkaniowy). Obecna zmiana lokalizacji jest powrotem biblioteki na Zacisze po ponad 20 latach.

Udało się znaleźć pieniądze na remont i przenieść Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 85 z małego pomieszczenia mieszczącego się w Domu Kultury „Świt" przy ul. Wysockiego 11 (55,44 m²) do lokalu o metrażu 125 m² znajdującego się przy ul. Jórskiego 41. Biblioteka na Zaciszu mieści się na parterze, jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach. Podobnie jak w pozostałych bibliotekach – w lokalu istnieje możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnościami z psem przewodnikiem. Księgozbiór liczy ok. 15 tys. egzemplarzy i zawiera beletrystykę dla dorosłych, dzieci i młodzieży, a także literaturę popularnonaukową. Wypożyczalnia oferuje duży wybór powieści obyczajowych, biografii, książek z zakresu psychologii, historii oraz lektur szkolnych.

W ramach działalności kulturalno-edukacyjnej są prowadzone lekcje biblioteczne dla dzieci. Dzięki temu, że powiększyła się powierzchnia placówki, księgozbiór zostanie powiększony, co znacznie rozszerzy działalność kulturalno-edukacyjną. W pierwszym półroczu bieżącego roku powstanie w tym miejscu Miejsce Aktywności Lokalnej.

 

Biblioteki otwarte w reżimie sanitarnym

Od 30 listopada 2020r.  ponad 200 miejskich bibliotek i wypożyczalni może być ponownie otwarte. Jednak w każdej placówce obowiązuje limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w sali bibliotecznej – 1 osoba na 15 m2 powierzchni. Obowiązuje noszenie maseczek zasłaniających nos i usta, dezynfekcja rąk i utrzymanie dystansu społecznego (minimum 1,5 m odległości). Dla bezpieczeństwa czytelników książki są poddawane 3-dniowej kwarantannie.

 

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda