Ten sprzęt już za trzy miesiące będzie w szpitalach
W dniach 13-14 października Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy realizowała zakupy sprzętu za środki zebrane w trakcie 28. Finału WOŚP. Ich efektem jest zamówienie o wartości 27 039 788 PLN na kilkadziesiąt urządzeń, które już za 3 miesiące trafią do szpitali w całej Polsce.
Zrealizowany w ostatnich dniach 55. Konkurs Ofert to pierwsze zakupy, których Fundacja dokonywać może dzięki zaangażowaniu społeczeństwa w 28. Finał WOŚP. Celem postępowania był zakup wyposażenia dla oddziałów neurologicznych i neurochirurgicznych.
Przez kilkadziesiąt godzin trwała publiczna prezentacja i szczegółowa analiza zgłoszonych w postępowaniu ofert. Fundację WOŚP wspierało w tym procesie grono ekspertów – to charakterystyczne dla dokonywanych przez Orkiestrę zakupów, że o wyborze konkretnych urządzeń decydują specjaliści w danej dziedzinie, a podstawowym kryterium jest jakość sprzętu. Standardem jest również to, że za urządzenia WOŚP płaci dopiero po instalacji w placówkach, co różni ten sposób dokonywania zakupów od procesów zakupowych dokonywanych przez wiele podmiotów publicznych.
W efekcie 55. Konkursu Ofert Fundacja WOŚP zakupiła sprzęt o wartości 27 039 788 PLN:
-
mikroskop operacyjny z funkcją zrobotyzowanej głowicy zintegrowany z nawigacją - 2 szt.
-
system nawigacji śródoperacyjnej zintegrowany z mikroskopem operacyjnym - 2 szt.
-
urządzenie do śródoperacyjnego badania USG zintegrowane z nawigacją - 2 szt.
-
zestaw zaawansowanych urządzeń do diagnostyki i leczenia neurochirurgicznego padaczki u dzieci - 2 szt.
-
wideo EEG - 6 szt.
-
przenośny aparat EEG - 16 szt.
-
wideo EEG z opcją pracy w charakterze holtera - 16 szt.
-
Holter EEG - 3 szt.
- Przestrzegając surowych obostrzeń epidemiologicznych przez dwa dni prowadziliśmy 55. Konkurs Ofert, dzięki któremu kupiliśmy sprzęt dla dziecięcych oddziałów neurochirurgicznych. Wśród zakupionego sprzętu są unikatowe na skalę europejską urządzenia - dwa zestawy do leczenia padaczki wśród dzieci. Będą pracowały w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i w Szpitalu Szczecin Zdroje. Łącznie kupiliśmy 49 urządzeń za sumę 27 039 788 PLN. Po raz kolejny nasz Konkurs Ofert pokazuje, że zakupy dokonywane w ten sposób są rzeczywiście skuteczne. Kupujemy najwyższą jakość za najlepszą cenę. Po zakupie tydzień temu urządzania PET-CT dla Centrum Zdrowia Dziecka, na zakupy tylko w ostatnich tygodniach wydaliśmy już prawie 43 miliony PLN. Przy tych dwóch naszych zakupach łącznie pracowało 16 doskonałych praktyków-ekspertów, którzy oceniają wszystkie oferty pod kątem merytorycznym, a nam, czyli Zarządowi Fundacji, zostawiają negocjacje cenowe. Konkurs Ofert to świetna forma prowadzenia negocjacji cenowych i gwarantujemy Wam, że gdyby tematem tych negocjacji było cokolwiek innego, niekoniecznie sprzęty i artykuły medyczne, ta sama idea pozwalałaby zawsze wybrać najlepszy wariant. W takich negocjacjach nie ma miejsca na przypadkowych oferentów, którzy nie spełniają najbardziej podstawowych zasad prowadzenia jakichkolwiek negocjacji handlowych - takich jak chociażby zagwarantowanie dobrego wykonania zamówienia, serwisu, szkolenia, czyli po prostu wiarygodności. Bardzo rozważnie wydajemy każdą przekazaną nam przez społeczeństwo złotówkę. Przed nami jeszcze jeden Konkurs Ofert, który planujemy na listopad, ale widzimy jak trudna jest sytuacja z rozwijającym się nieprawdopodobnymi tempie koronawirusem i boimy się, że może te plany nam pokrzyżować - mówi Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.
Sprzęt już za trzy miesiące zacznie działać w następujących miastach: Katowice, Łódź, Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Chorzów, Gdańsk, Kraków, Lublin, Nowa Sól, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin i Wrocław.
Szczegółowa lista placówek dostępna jest tutaj.
Oferowane urządzenia oceniała Komisja Ekspertów w składzie:
-
dr n. med. Marta Bogotko-Szarszewska
-
lek. Elżbieta Gadowska
-
mgr inż. Marcin Gostyński
-
prof. dr hab. n. med. Stanisław Kwiatkowski
-
prof. dr hab. n. med. Marek Mandera
-
prof. dr hab. n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska
-
prof. dr hab. n. med. Marcin Roszkowski
-
prof. dr hab. n. med. Leszek Sagan
-
prof. dr hab. n. med. Barbara Steinborn
-
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Zakrzewski
Tylko w ramach 52. i 53. Konkursu Ofert – zorganizowanych, pomimo pandemii koronawirusa, w ciągu ostatniego tygodnia - Fundacja zakupiła sprzęt o wartości blisko 43 milionów złotych. Kolejny Konkurs, zaplanowany na 3-6 listopada, poświęcony będzie wyrobom medycznym dla oddziałów chirurgii i kardiochirurgii dziecięcej.
O Konkursie Ofert
Fundacja WOŚP dokonuje zakupów sprzętu medycznego w ramach Konkursów Ofert, których głównym założeniem jest wybór urządzeń o najwyższej jakości, w oparciu o wielogodzinne negocjacje z udziałem Komisji Ekspertów. Tradycją Konkursów Ofert WOŚP są doskonale wynegocjowane warunki zakupu urządzeń. Ceny są znacząco (czasem w skali kilkudziesięciu procent!) niższe niż średnie wartości rynkowe. Każde urządzenie ma wydłużony czas gwarancji, ewentualny zapas materiałów zużywalnych, zapewnione dożywotnie nieodpłatne aktualizacje oprogramowania. Z każdym urządzeniem szpital otrzymuje pakiet szkoleń prowadzonych przez doświadczonych specjalistów. Orkiestra dba więc nie tylko o dostarczenie sprzętu, ale o zapewnienie jak najlepszych możliwości, by z tego sprzętu intensywnie korzystać dla dobra najmłodszych pacjentów.
Źródło: WOŚP