TISZ: Festiwal, który zabierze cię w podróż po kuchni żydowskiej
Przed warszawiakami i warszawiankami pięć dni wypełnionych warsztatami kulinarnymi, spotkaniami, spacerami po Warszawie. Tegoroczny TISZ, czyli Festiwal Żydowskiego Jedzenia potrwa od 27 września do 1 października
Żydowska kuchnia na wyciągnięcie ręki
Tegoroczne hasło festiwalu „ZIEMIA" podkreśla związek między żywnością a zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością klimatyczną. Jest równocześnie zachętą do odkrycia żydowskiej historii kulinarnej związanej ze wspólnotami rolniczymi – kibucami i lokalnością. Dzięki współpracy z Foodish, działem kulinarnym Muzeum ANU w Tel Awiwie, do Warszawy przyjadą znakomici szefowie kuchni – Dafi Kremer, Hananel Edri i Guy Bajour z kolektywu Nomads Kitchen i zaprezentują izraelskie jedzenie.
Warszawa dawna i współczesna
Muzeum POLIN przygotowało nową ścieżkę kulinarną po stałej wystawie „1000 lat historii Żydów Polskich", połączoną z degustacją potraw kuchni żydowskiej. A przy partnerskim wsparciu zaprzyjaźnionych instytucji zaprosi na spacery kulinarne po Warszawie – tej dawnej żydowskiej i współczesnej, gdzie nadal mieszają się różne języki, smaki i zapachy.
Wspólnie z Muzeum Warszawy będzie można odwiedzić „Alfę", dawną fabrykę czekolady, a z Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można lepiej poznać religię w kuchni i kuchnię religijną. Z kolei Muzeum Sztuki Nowoczesnej zorganizuje „Międzykulturowy piknik", gdzie wspólne gotowanie i jedzenie będzie okazją, aby nawiązać nowe znajomości i przekonać się, co nas łączy, a co pysznie różni.
TISZ nocą
Premierowo Muzeum POLIN zagości kulinarnie także na specjalnej edycji popularnego Nocnego Marketu, jednej z największych kulinarnych przestrzeni Warszawy. Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, wybrani wystawcy przygotują specjalne wersje potraw kuchni żydowskich z różnych zakątków świata.
Pełny program TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia znajduje się na stronie: www.polin.pl/pl/tiszfestiwal.
W ramach programu TISZ Festiwalu niektóre wydarzenia są bezpłatne. Część wydarzeń będzie tłumaczona na polski język migowy.
fot.Muzeum POLIN