mobile
REKLAMA

Trąba powietrzna spustoszyła Mazowsze: uszkodzone budynki i zerwane linie energetyczne po gwałtownym zjawisku pogodowym

W piątek wieczorem na Mazowszu wystąpiła trąba powietrzna, która przetoczyła się przez fragment powiatu garwolińskiego. Zjawisko spowodowało uszkodzenia kilku budynków, powalając drzewa i niszcząc linie energetyczne. Młodszy brygadier, mgr inż. Tomasz Biernacki, rzecznik prasowy straży pożarnej w Garwolinie podał, że trąba pojawiła się około godziny 20

Amelia Włodarczyk
Trąba powietrzna spustoszyła Mazowsze: uszkodzone budynki i zerwane linie energetyczne po gwałtownym zjawisku pogodowym

Skutki tego zdarzenia były widoczne w gminie Żelechów, gdzie trzy budynki zostały uszkodzone: ściana szczytowa jednego z budynków mieszkalnych została uszkodzona, w drugim przypadku uszkodzona została część pokrycia dachu na innym budynku mieszkalnym, co spowodowało konieczność przewiezienia osoby zamieszkującej ten budynek do rodziny. Trzeci budynek to niezamieszkany pustostan.

W gminie Górzno, w miejscowości Samorządki, trąba powietrzna uszkodziła pokrycie dachu na budynku chlewni na powierzchni około 150 metrów. Dodatkowo, uszkodzony został maszt antenowy znajdujący się na dachu budynku szkoły w Samorządkach.

Portal garwolin24.com donosił, że trąba powietrzna pozostawiła po sobie "spustoszenie". Rozpoczęła się ona na wysokości miejscowości Samorządki, a następnie przemieściła się przez Piastów w kierunku Żelechowa, gdzie powalone drzewa i zerwane linie energetyczne spowodowały zablokowanie dróg. Załogi pogotowia energetycznego pracowały na terenie obu gmin w celu przywrócenia dostaw prądu.

Tego samego dnia, po południu, w powiecie gostynińskim na zachodzie województwa mazowieckiego pojawił się zalążek trąby powietrznej, nazywany lejem kondensacyjnym. Nie ma informacji, czy dotknął on ziemi, co oznaczałoby utworzenie pełnej trąby powietrznej.

Synoptyk tvnmeteo.pl, Arleta Unton-Pyziołek, poinformowała, że oba te zjawiska, czyli trąba powietrzna i lej kondensacyjny, były powiązane z tą samą formacją chmur. Po południu i wieczorem na zachód i południe od Warszawy przechodziło "wielkie skupisko komórek burzowych".

W piątek w różnych częściach kraju występowały burze, a synoptycy ostrzegali przed najbardziej niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na Mazowszu w godzinach popołudniowych i wieczornych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla części regionu, przewidując silny wiatr osiągający porywami nawet 100 kilometrów na godzinę.

fot.Pogoda

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda