mobile
REKLAMA

Tramwaj na Gagarina ruszy w maju - czy to w końcu ostateczny termin?

Pierwotnie inwestycja, jaką jest budowa tramwaju wzdłuż ulicy Gagarina miała zostać zakończona 2023 r. Termin w międzyczasie był kilka razy przesuwany. Dziś słyszymy, że uruchomienie trasy planowane jest na połowę maja. Co dziś dzieje się na budowie?

 

NKK
Tramwaj na Gagarina ruszy w maju - czy to w końcu ostateczny termin?

Tramwaj wzdłuż ulicy Gagarina po blisko 50 latach od likwidacji tej trasy miał wrócić w 2023 r. Tak się nie stało. Termin oddania trasy do użytku był kilka razy przesuwany. O rozpoczęciu prac pisaliśmy tu: https://informator-stolicy.pl/artykul/rusza-budowa-na-ul-j-gagarina Dziś Tramwaje Warszawskie podają, że trasa powinna zostać uruchomiona w połowie maja. - Budimex dokłada wszelkich starań, by do końca kwietnia odbyły się przejazdy techniczne tramwaju po ulicy Gagarina i Spacerowej. W miniony weekend tramwajarze podłączyli sieć trakcyjną i zasilanie zwrotnic, które umożliwią skręcanie tramwajom na węźle u zbiegu Puławskiej i Goworka. W kolejnych dniach zostaną przeprowadzone pierwsze testowe wjazdy techniczne na tory w kierunku Spacerowej. Wykonawca informuje także, że we wrześniu, na początku roku szkolnego, tramwaje dotrą do Wilanowa, do przystanku przy Branickiego. Prace toczą się intensywnie – na budowie jest teraz 260 maszyn, a roboty przy trasie wykonuje 579 osób – informują Tramwaje Warszawskie.

Warszawiacy zaś na forach internetowych dają wyraz swojemu zniecierpliwieniu:

Ta budowa to jeden wielki skandal. To wręcz śmieszne. Kilka kilometrów torów tramwajowych. Jakby to by było metro!Czy w tym kraju cokolwiek zostało zbudowane na czas?

Obecnie trwa asfaltowanie jezdni, po której jeżdżą auta. W najbliższy weekend odbędą się kolejne prace w tym zakresie.

- W miniony weekend drogowcy rozpoczęli układanie ostatniej, czyli ścieralnej warstwy. Przed weekendem prace zakończą się na jezdni w stronę Wisłostrady – wyjaśnią Tramwaje Warszawskie.

Zmiany w organizacji ruchu

W kolejnym etapie układania nawierzchni drogowcy będą pracowali na jezdni ulicy Gagarina w kierunku Belwederskiej – od Czerniakowskiej do Sieleckiej. Roboty zaplanowano od piątku, 19 kwietnia, od godziny 22:00 do poniedziałku, 22 kwietnia, do godziny 4:00. Ruch w obu kierunkach będzie odbywał się drugą nitką. Ulice Czerska i Sielecka od strony północnej stracą połączenie z Gagarina. Będzie można do nich dojechać od strony Podchorążych. Jadący w kierunku Belwederskiej nie skręcą z Gagarina w Czerską i Iwicką na południe – w stronę Chełmskiej. Wyjazd z Czerskiej i Sieleckiej możliwy będzie w obu kierunkach, a z Iwickiej – w stronę Czerniakowskiej.

Węższa Czerniakowska

Ponownie zostanie zamknięta jezdnia ulicy Czerniakowskiej w kierunku Wilanowa. Tak jak poprzednio, przy skrzyżowaniu z Gagarina, drogowcy przełożą ruch na drugą nitkę. W każdą stronę będą tu dwa pasy do jazdy prosto, jeden do skrętu w prawo i wydzielony lewoskręt. Z alei Polski Walczącej kierowcy wyjadą w każdą stronę z trzech pasów. Przejścia dla pieszych przez Gagarina i Czerniakowską pozostaną otwarte. Ostatni etap asfaltowania Gagarina – pomiędzy Sielecką a Belwederską – przewidziany jest na kolejny weekend. Już w połowie maja kierowcy będą mogli pojechać ulicami Gagarina i Spacerową od Czerniakowskiej do Puławskiej w obu kierunkach, tuż obok tramwaju.

 

 

fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda