mobile
REKLAMA

Trzaskowski ubiega się o urząd prezydenta – co dalej z Warszawą?

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej rozstrzygnęły, kto wystartuje w wyborach na Prezydenta Polski. Jaki wpływ na funkcjonowanie stolicy będzie miała kandydatura Rafała Trzaskowskiego? Zapytaliśmy o opinię radnych m. st. Warszawy

 

Maja Jaubin
Trzaskowski ubiega się o urząd prezydenta – co dalej z Warszawą?

 

– Rafał Trzaskowski to polityk o ogromnym doświadczeniu politycznym i społecznym – mówi nam Sławomir Potapowicz (Nowoczesna) – Był ministrem, posłem do Sejmu RP i Parlamentu Europejskiego a od ponad 5 lat zarządza największym miastem w Polsce. Na co dzień spotyka się z wieloma problemami, których charakter jest zróżnicowany i skutecznie je rozwiązuje. Najlepszym barometrem zadowolenia naszych mieszkańców są wyniki jakie osiąga w wyborach prezydent Warszawy. Zwycięża w I turze pozbawiając rywali złudzeń, że mogą zagrozić jego dominacji w popularności i społecznym poparciu. Nie dziwi więc, że znaczaca większość członków KO zdecydowała się wskazać Trzaskowskiego na kandydata w wyborach prezydenckich. Natomiast Przewodniczący Klubu PiS w Warszawie Dariusz Figura komentuje, że – Wygrana Rafała Trzaskowskiego w prawyborach nie jest dla mnie niespodzianką, gdyż od dawna wykazywał ambicje prezydenckie. Warszawa stała się poniekąd ofiarą tej ambicji, ponieważ prezydent stolicy zajmował się głównie polityką ogólnopolską, biorąc bardzo mały udział w zarządzaniu miastem. Będąc wiecznie nieobecnym prezydentem, ewidentnie nie jest zainteresowany problemami stolicy. 

Czy sposób zarządzania stolicą ulegnie zmianie? Nasi rozmówcy są zgodni co do tego, że sytuacja w Ratuszu pozostanie niezmieniona, choć ich opinie na temat dotychczasowego sposobu zarządzania stolicą są zróżnicowane. Według radnego z KO – Start prezydenta Warszawy nie wpłynie na zarządzanie miastem. Niemal 5 lat temu, w poprzednich wyborach prezydenckich, Rafał Trzaskowski też kandydował. Nie miało to znaczenia dla funkcjonowania miasta. Widać, że prezydent stolicy potrafi skutecznie łączyć obowiązki włodarza miasta i kandydata na Prezydenta RP. 

– Według mnie z punktu widzenia zarządzania stolicą nie zajdzie konkretna zmiana  komentuje Dariusz Figura Do tej pory główny ciężar zarządzania spoczywał na wiceprezydentach i urzędnikach. Tak, jak wcześniej, ekipa urzędnicza będzie działać bez nadzoru a sprawy będą toczyły się wolno i nieudolnie, generując kolejne problemy miasta. 

Co się stanie, jeśli Rafał Trzaskowski wygra wybory prezydenckie? – W tej sytuacji odbędą się przedterminowe wybory – mówi Dariusz Figura – Obowiązki Rafała Trzaskowskiego w oczekiwaniu na te wybory przejmuje pierwszy zastępca, czyli w tym przypadku pani Renata Kaznowska. 

– Wygrana Trzaskowskiego, w którą mocno wierzę, przyniesie oczywiście zmiany. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, jeśli zaistnieje przesłanka związana z wygaszeniem mandatu – w tym przypadku wybór na prezydenta RP – obowiązki Rafała Trzaskowskiego przejmie I wiceprezydent stolicy. Następnie będą musiały się odbyć wybory uzupełniające na wakujące po Trzaskowksim stanowisko – kończy wypowiedź Sławomir Potapowicz

Oto znani już oficjalnie politycy, którzy będą startować w wyborach na Prezydenta RP: Rafał Trzaskowski (KO), Sławomir Mentzen (Konfederacja) i Marek Jakubiak (Wolni Republikanie).  Szymon Hołownia w połowie listopada oznajmił, że wystartuje w wyborach jako kandydat niezależny. Dziś o 16 Jarosław Kaczyński ujawnił kandydata z ramienia PiS-u. Został nim Karol Nawrocki – Prezes Instytucji Pamięci Narodowej. 

 

Fot.: Maja Jaubin

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda