W ramach ubiegłorocznej edycji „Grywalizacji”, miejscy urzędnicy przejechali rowerami 125 tys. kilometrów
"Zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 15 ton. Zaoszczędzili sześć tysięcy litrów paliwa. Pokonali wspólnie 125 tysięcy kilometrów, czyli trzykrotnie objechali równik" – informuje ratusz o ubiegłorocznej "Grywalizacji rowerowej Urzędu m.st. Warszawy". W poniedziałek rusza kolejna edycja akcji
Pięć tygodni na dwóch kółkach
Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Urzędzie Miasta uruchomiło "grywalizację", inicjatywę skierowaną do pracowników biur, jednostek UM Warszawa oraz urzędów dzielnic. Jej celem jest zachęcenie do korzystania z rowerów jako środka transportu dojazdowego do pracy oraz podczas wyjazdów służbowych. Akcja, trwająca od 14 sierpnia do 15 września, ma promować zrównoważoną mobilność i aktywny tryb życia poprzez wykorzystanie rowerów własnych lub miejskich.
- Rower na dystansie do 15 minut jest zwykle efektywniejszym środkiem transportu niż samochód, a nawet komunikacja miejska. Jazda na rowerze to też inwestycja we własną aktywność, w swoje zdrowie. To też przyjemność. Staramy się systematycznie poprawiać infrastrukturę drogową, łączyć istniejące drogi rowerowe w sieć połączeń. A teraz własnym przykładem będziemy chcieli zachęcić mieszkańców i mieszkanki Warszawy do używania roweru do codziennych dojazdów do pracy. Sam to robię i zachęcam innych – mówi Michał Olszewski zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
– Jeżdżąc na zeroemisyjnych dwóch kółkach, przyczyniamy się do ograniczania skutków zmiany klimatu oraz do transformacji energetycznej miasta. Ale jazda na rowerze to także sposób na dbanie o kondycję i o samopoczucie. Liczę, że przekonają się o tym szczególnie osoby, które nie mają nawyku korzystania z roweru na co dzień – może to zmieni się po Grywalizacji – zachęca Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy w stołecznym ratuszu.
"Grywalizacja" w liczbach
W poprzednich edycjach akcji wzięło udział 513 uczestników z 56 różnych jednostek. Całkowita liczba indywidualnych przejazdów wyniosła blisko 14 tysięcy. Wyjątkową aktywność wykazali pracownicy Zarządu Dróg Miejskich, którzy wykonali aż 905 przejazdów. Biuro Geodezji i Katastru z kolei zanotowało największy przejechany dystans, który wyniósł 10 669 km, natomiast Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyróżniało się największą liczbą uczestników, która wynosiła 31 osób. Biuro Polityki Zdrowotnej zwyciężyło procentowo – w inicjatywę było zaangażowanych 28% pracowników. Rekordowy jednodniowy dystans osiągnął 141 km, podczas gdy największy łączny kilometraż w ciągu pięciu tygodni akcji wyniósł 1854 km dla jednej osoby.
Liczne korzyści inicjatywy
Organizatorzy podsumowali korzyści z poprzedniej akcji:
- zmiana codziennych nawyków transportowych
- zmniejszenie śladu węglowego w tym emisji CO2 i N2O,
- zwiększenie ilości miejsca w przestrzeni publicznej, którą zajmują zwykle samochody,
- odciążenie komunikacji miejskiej,
- poprawa samopoczucia i wzrost energii,
- budowanie więzi społecznych i ducha rywalizacji wśród uczestników.
fot.UMW