mobile

W Warszawie powstaje mural z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego

Na bloku przy ul. Madalińskiego 49/51 w Warszawie, w którym mieszkał Kazimierz Górski, powstaje mural, który uczci 100. rocznicę urodzin najwybitniejszego polskiego trenera. Autorem pracy jest duet artystyczny Czary-Mury. Odsłonięcie muralu planowane jest w pierwszej połowie listopada.

Informacja prasowa
TAGI mural
W Warszawie powstaje mural z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego

Mural na warszawskim Mokotowie przedstawi postać Kazimierza Górskiego wraz z jednym z jego najbardziej znanych cytatów „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie”. Praca będzie wyjątkowa, bo tworzona w dwóch technikach artystycznych – na części malowidła zostaną wykorzystane elementy ceramiczne.

Od początku istnienia "Czary-Mury" zależało nam na stworzeniu muralu trenera Kazimierza Górskiego, dlatego niestrudzenie dążyliśmy do realizacji tego projektu i cierpliwie dopełnialiśmy wszystkich formalności od prawie dwóch lat – mówią Marek Grela i Marta Piróg, artyści występujący pod nazwą Czary Mury. – To najwybitniejszy polski trener, którego powinny znać kolejne pokolenia Polaków, a mural niewątpliwie w tym pomoże. Dzięki temu wypełniamy swoją misję "ocalić od zapomnienia". Ogromną uwagę zwracamy na lokalizację każdego naszego dzieła, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zdobyć przychylność wielu instytucji, aby mural powstał właśnie na bloku, w którym Kazimierz Górski mieszkał i to tuż przy jego oknie – dodają artyści.

Pomysł duetu Czary-Mury od razu spodobał się Berenice Górskiej. Wnuczka słynnego trenera jest zarazem fundatorką fundacji jego imienia. Organizacja działa od 2011 roku i dba, by pamięć o sukcesach i dokonaniach Kazimierza Górskiego cały czas trwała. – Cała rodzina jest  ogromnie wzruszona i dumna, iż w bloku w którym mieszkali moi dziadkowie ze swoimi dziećmi, a teraz mieszkam ja ze swoją rodziną, powstanie mural upamiętniający wspaniałego trenera, ojca i dziadka, jakim był Kazimierz Górski. To będzie dla nas i naszych kolejnych pokoleń symbol upamiętniający na lata wspaniałego człowieka, którego mieliśmy szczęście być rodziną – mówi Berenika Górska i dodaje: Jego historia i zasługi mogą być pięknym drogowskazem dla młodszych pokoleń. To jest po części wypełnienie misji, jaką od kilku lat realizuje Fundacja Kazimierza Górskiego. Mural dla rodziny będzie dumą i  pamiątką, a dla okolicznych mieszkańców miłym wspomnieniem i znakiem rozpoznawczym budynku Madalińskiego 49/51.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda