W Warszawie powstanie kolejny ośrodek zdrowia psychicznego
Opieka psychologiczna, centra zdrowia psychicznego, bezpłatne zajęcia i warsztaty ze specjalistami – to tylko część wsparcia, które Warszawa zapewnia dzieciom i nastolatkom. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział m.in. budowę kolejnego ośrodka zdrowia psychicznego.
.- Jesteśmy świadkami kryzysu, jeżeli chodzi o psychiatrię i psychologię dziecięcą na całym świecie, również w Polsce. Zadaniem samorządu jest pomoc wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują, dlatego zdrowie psychiczne traktujemy bardzo poważnie. Dziękuję całemu personelowi tej poradni na Woli, ale również wszystkich innych placówek w Warszawie, które pomagają w sytuacjach kryzysowych – podkreślił Rafał Trzaskowski podczas wizyty w wolskim centrum terapeutycznym.
Prezydent poinformował również, że tylko w I półroczu 2024 r. ponad 13 tysięcy dzieci i młodzieży skorzystało z opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej w miejskich przychodniach i szpitalach. Dla porównania, w całym 2023 roku po pomoc do tych placówek zgłosiło się nieco ponad 20 tys. młodych osób.
- Jako samorząd organizujemy bardzo wiele różnych inicjatyw – już przygotowujemy 2. edycję Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego, która odbędzie się wiosną. W ramach 1. edycji odbyło się ponad 160 bezpłatnych wydarzeń na terenie całego miasta – dodał prezydent.
Za pomoc miasta w rozbudowie i modernizacji nowych ośrodków wspierających zdrowie psychiczne młodych osób, podziękował dr n. med. Cezary Żechowski, specjalista psychiatra dzieci i młodzieży w ośrodku działającym na terenie Szpitala Wolskiego.
- Nasze centrum zajmuje się tak, jak nazwa wskazuje, opieką, opieką psychiatryczną, psychoterapeutyczną i środowiskową skierowaną do dzieci, młodzieży, ale także do ich rodzin, a nawet szerzej, do sieci społecznych, w których te dzieci, młodzież i rodziny funkcjonują. Naszą ambicją jest to, żebyśmy byli blisko rodzin i blisko dzieci. Żeby ten nasz kontakt był bardzo łatwy, abyśmy byli po prostu dostępni – zaznaczył doktor Cezary Żechowski.
Warszawa dla młodych w kryzysie
Miejska oferta wsparcia dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym jest systematycznie rozszerzana. W każdej miejskiej szkole zapewniony jest dostęp do psychologów i/lub pedagogów szkolnych, a miasto kontynuuje programy wsparcia psychicznego dla uczniów i ich bliskich oraz dla kadry szkolnej. Dla uczniów i uczennic z warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych organizowane są również warsztaty wzmacniające odporność psychiczną oraz radzenie sobie ze stresem.
Aby pomóc młodym osobom, który doświadczyły w swoim życiu kryzysu psychicznego przed nawrotami problemów, odbywają się m.in. warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia dotyczące kryzysów psychicznych czy trening kontroli złości dla dzieci.
W ramach projektu organizowane są również warsztaty dla rodziców i opiekunów, których dzieci zmagają się z kryzysami psychicznymi.
Sieć poradni
W Warszawie działa również sieć 28 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym 4 specjalistyczne.
W ramach opieki psychiatrycznej dla dzieci i nastolatków, w Polsce funkcjonuje 3-poziomowy system. Pierwszy poziom to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, w których świadczenia udzielane są w trybie ambulatoryjnym przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych. Ośrodki oferują m.in. porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej), wizyty i porady. Przeznaczone są dla osób, które nie wymagają diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii.
- W ramach tego poziomu w miejskich podmiotach funkcjonują ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży m.in. na terenie Śródmieścia, Woli, Ursusa, Ochoty, Bielan, Białołęki, Wawra. A już niedługo na Ochocie, przy ul. Hankiewicza powstanie kolejne miejskie centrum zdrowia psychicznego dla młodych osób – podkreśliła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską ochronę zdrowia.
Gdzie zadbać o zdrowie psychiczne młodych?
Drugi poziom opieki psychiatrycznej obejmuje funkcjonowanie centrum zdrowia psychicznego, gdzie młodzi pacjenci mają dostęp do szerszego zakresu świadczeń niż w ośrodkach opieki psychologicznej. Na tym poziomie są pod opieką lekarzy psychiatrów oraz prowadzona jest bardziej zaawansowana opieka terapeutyczna. Centra obejmują opieką psychiatryczną pacjentów, którzy mają już za sobą terapię w ośrodkach pierwszego poziomu referencyjnego. Wsparcie w tym zakresie oferuje 8 miejskich podmiotów leczniczych m.in. poradnie na Woli, Ursynowie, Ochocie, Pradze-Północ i Pradze-Południe.
Najbardziej specjalistycznej pomocy w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego (III poziom referencyjny) udzielają wysokospecjalistyczne placówki, do których wymagane jest skierowanie. Adresy podmiotów znajdują się na stronie: nfz.gov.pl