W Warszawskich ściekach wykryto zmutowany wirus Polio
- W listopadzie 2024 r. w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie ujawniono obecność wirusa polio typu 2, co nie świadczy o zachorowaniach wśród ludzi, ale zgodnie z wytycznymi WHO wskazuje na konieczność podjęcia działań zapobiegawczych. Podobne zdarzenia miały miejsce w ostatnim czasie w Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii – przekazał dziś Główny Inspektorat Sanitarny.
Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny w warszawskich ściekach wykryto zmutowany wirus polio. -Prawdopodobnie na skutek ruchów migracyjnych do Polski dotarły osoby które mogą mieć wirusa polio poszczepionkowego – przekazał GIS. Jak na razie nie potwierdzono zachorowań. Obecna sytuacja przez GIS jest traktowana, jako alertowa. Należy podkreślić, że wirus w opinii lekarzy jest niebezpieczny dla osób niezaszczepionych.
W Polsce już od blisko 40 lat nie odnotowano przypadków dzikiego Polio.
Zwiększono badania ścieków
Jak informuje GIS Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła dodatkowe działania:
-
rozszerzono badania ścieków na terenie Warszawy,
-
wzmożono nadzór nad występowaniem ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15. r.ż.,
-
oszacowano grupę dzieci niezaszczepionych przeciwko poliomyelitis na terenie Warszawy,
-
zaktualizowano stany magazynowe szczepionek przeciwko poliomyelitis,
-
przekazano informację do podmiotów leczniczych na terenie Warszawy o konieczności uzupełnienia szczepień przeciwko polio u dzieci nieszczepionych oraz informację dot. obowiązku zgłaszania chorób zakaźnych i przypadków porażeń wiotkich
-
umieszczono informacje nt. poliomyelitis na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie
-
szkoły aktywnie włączyły się do akcji informacyjnej, przekazując rodzicom w dziennikach elektronicznych informacje o poliomyelitis oraz konieczności uzupełnienia szczepień.
Leczenie tylko objawowe
Jak przypomina GIS nie istnieją skuteczne leki przeciw wirusowi poliomyelitis, leczenie jest wyłącznie objawowe, dlatego tak ważną rolę w zapobieganiu odgrywają szczepienia ochronne. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa, należy zapewnić co najmniej 95% poziom zaszczepienia dzieci i młodzieży. Aktualny stan zaszczepienia dzieci w 3. r.ż. w Polsce w 2023 r. wynosił 86%.
Czym jest Poliomyelitis ?
Główny Inspektorat Sanitarny dokładnie wyjaśnia czym jest choroba poliomyelitis (inne nazwy to: choroba Heinego-Medina, ostre zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, nagminne porażenie dziecięce) jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez enterowirus. Zachorować może każdy, kto nie był zaszczepiony, niezależnie od wieku. Największy odsetek zachorowań dotyczy jednak dzieci poniżej 5. roku życia.
Do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową i kropelkową (np. podczas kaszlu, kichania i mówienia) przez bliską styczność z zakażonym człowiekiem, a także przez przedmioty skażone wirusem znajdującym się w wydzielinach z gardła lub kałem, a także żywność lub wodę zanieczyszczoną ściekami.
Zakażenia poliowirusami wywołują różnorodne objawy chorobowe – od zakażeń bezobjawowych, przez gorączkę, bóle głowy i objawy żołądkowo-jelitowe, postacie oponowe (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), aż do ciężkich zachorowań porażennych (poliomyelitis).
Porażenia pojawiające się w przebiegu choroby obejmują poszczególne grupy mięśni kończyn lub tułowia. Niedowłady są zwykle trwałe. U 10% osób choroba kończy się śmiercią.
Warto przypomnieć, że ostatnie dwa zachorowania w Polsce odnotowano w 1982 r. i 1984 r.
fot. pixabay
Źróło: GŁówny Inspektorat Sanitarny