mobile
REKLAMA

Warsaw Booster wyłonił 10 finalistów. To innowacyjne startupy, które mogą zmienić miasto

W tegorocznej edycji zgłosiło się 130 startupów, z których jury wybrało 10 finalistów. Ich pomysły dotyczą m.in. oczyszczania powietrza, optymalizacji tras odbioru odpadów, bezpieczeństwa cybernetycznego i rehabilitacji oddechowej

Jakub Bielawski
Warsaw Booster wyłonił 10 finalistów. To innowacyjne startupy, które mogą zmienić miasto

Startupy, które zmienią stolicę

Warsaw Booster to miejski program akceleracyjny, który wspiera młode firmy technologiczne i twórców w doskonaleniu kompetencji biznesowych. Finaliści tegorocznej edycji wezmą udział w warsztatach i spotkaniach mentoringowych z partnerami biznesowymi programu, takimi jak Intel, PKO BP i Huawei. Będą też nawiązywać kontakty z Urzędem Miasta i jego jednostkami, by rozmawiać o potencjalnej współpracy.

Wyobraźnia Einsteina

W ubiegły czwartek miał miejsce półfinał, podczas którego 20 startupów zaprezentowało swoje koncepcje i odpowiadało na pytania zgromadzonej publiczności w trakcie sesji Q&A. Składające się z przedstawicieli biznesu, administracji publicznej i organizacji branżowych jury dokonało wyboru finałowej dziesiątki.

- Przedstawione podczas półfinału Warsaw Boostera innowacyjne projekty są doskonałym przykładem tego, jak wyobraźnia może kształtować przyszłość naszego miasta. Albert Einstein mawiał, że jest ona ważniejsza od wiedzy. Zaprezentowane rozwiązania są potwierdzeniem tych słów – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Urzędu m.st. Warszawy. – Bardzo nas cieszy, że większość startupów w tegorocznej edycji programu skupia się na zrównoważonym rozwoju i dąży do tworzenia pozytywnego wpływu na środowisko, społeczność i jakość życia mieszkańców i mieszkanek naszego miasta.

Poznaliśmy finałową dziesiątkę

W wyżej wspomnianej sesji pytań i odpowiedzi wyłoniono dziesięciu kandytatów. Oto oni:

  • 1Strike to platforma oferująca oprogramowanie w modelu usługowym, które przeprowadza ciągłe i automatyczne testy na odporność organizacji na cyberataki, wykorzystując te same metody i techniki, które stosują hakerzy. Platforma dostarcza raporty i konkretne rozwiązania w postaci zadań do realizacji w narzędziu Jira.
  • Alpha Powders opracowała technologię zwiększania sferyczności proszków polimerowych, co pozwala na przekształcenie tanich i łatwo dostępnych proszków polimerowych, w tym tych pochodzących z recyklingu, w materiały o parametrach spełniających najwyższe standardy dla druku 3D. Ta technologia ma potencjał zrewolucjonizować rynek materiałów do druku 3D.
  • AptaMed zajmuje się rozwojem technologii umożliwiających szybkie testy diagnostyczne oraz terapie spersonalizowane poprzez analizę parametrów związanych z lekami, antybiotykami i białkami we krwi pacjenta w czasie rzeczywistym. Ich hybrydowa technologia pozwala na szeroki zakres testów, zależnie od zastosowanej końcówki pomiarowej, co może poprawić skuteczność terapii i leczenia.
  • AutonomyNow oferuje zaawansowany system wsparcia kierowcy (ADAS) dedykowany do autobusów miejskich. System ten wykorzystuje analizę obrazu z kamer oraz dane radarowe, a algorytmy oparte na sztucznej inteligencji monitorują zachowanie zarówno kierowcy, jak i otoczenie pojazdu, wykrywając potencjalne zagrożenia i niebezpieczne sytuacje.
  • Garbage Collector zajmuje się optymalizacją tras odbioru odpadów komunalnych w miastach i na wsiach. Ich rozwiązanie uwzględnia specyfikę odbioru odpadów i może znacząco obniżyć koszty pracy i floty śmieciarek.
  • Hotels Audit specjalizuje się w wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w branży hotelarskiej. Przeprowadza audyty oparte na sztucznej inteligencji i opracowuje propozycje usprawnień, które pozwalają hotelom podnieść jakość obsługi gości oraz zyski.
  • HydroHub to innowacyjny reaktor chemiczny, który działa efektywnie bez konieczności odsalania wody jako surowca. Dzięki autorskiej technologii, ten system może pomóc w minimalizacji wpływu na środowisko poprzez efektywne wykorzystanie zrzutów wód zasolonych.
  • Modino.io oferuje rozwiązanie, które umożliwia dostarczanie bezpiecznych i niezawodnych aktualizacji oprogramowania urządzeń IoT. Ich technologia opiera się na kryptografii i gwarantuje, że urządzenia zawsze pozostaną włączone i w sieci, nawet jeśli aktualizacja nie zostanie zakończona powodzeniem.
  • NanoSci łączy naukę i biznes, rozwijając technologię oczyszczania powietrza i zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób. Ich rozwiązanie opiera się na silnikach fotokatalitycznych, które pozwalają na oczyszczanie powietrza z wirusów i grzybów w budynkach i środkach komunikacji.
  • Pd Meds pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami do rehabilitacji oddechowej, które mają pomóc w zmniejszeniu obciążenia systemu opieki zdrowotnej w walce z niedoborem personelu medycznego. Ich system oparty na ćwiczeniach oddechowych z użyciem aplikacji mobilnej i rzeczywistości rozszerzonej ma potencjał znacząco poprawić skuteczność rehabilitacji oddechowej.

W grudniu wyłonieni zostaną laureacji

Wielki finał Warsaw Boostera odbędzie się 12 grudnia 2023 r. w Warszawie. Wówczas poznamy trzech laureatów, którzy otrzymają nagrody finansowe w wysokości 45 tys. zł, 30 tys. zł i 12,5 tys. zł.

Warsaw Booster to jedyny w Polsce i w regionie Europy Środkowo -Wschodniej cyklicznie realizowany miejski program akceleracyjny, który realizowany jest od 2015 r. na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy przez konsorcjum trzech fundacji: Fundacja Startup Hub Poland (SHP), Fundacja Koalicja na rzecz Polskich Innowacji (KPI) oraz Fundacja Mobile Open Society Through Technology (MOST). Więcej informacji na stronie Warsaw Booster 2023.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda