mobile

Warszawa inwestuje w ochronę zabytków – podsumowanie 2024 roku

W mijającym roku Warszawa przeznaczyła prawie 15 mln zł na remonty zabytków. Dzięki tym środkom zrealizowano 84 projekty, obejmujące m.in. remonty elewacji, fundamentów oraz historycznych budynków.  Przeprowadzono także renowację na Starych Powązkach, gdzie z miejskich funduszy odrestaurowano pomniki oraz fragment muru cmentarza

 

Informacja prasowa
Warszawa inwestuje w ochronę zabytków – podsumowanie 2024 roku

Nowe inicjatywy i działania
Warszawa wdrożyła nowelizację uchwały dotyczącej parku kulturowego Historycznego Centrum Warszawy, obejmującego Stare i Nowe Miasto oraz Trakt Królewski. Nowe przepisy, które zaczęły obowiązywać pod koniec roku, mają poprawić estetykę przestrzeni publicznej.

Miasto kontynuowało także akcję #stopbazgrołom, walcząc z pseudograffiti na zabytkach i opracowując mapę miejsc przeznaczonych dla legalnych graffiti. Mieszkańcy, zgłaszając przypadki niszczenia zabytków przez numer i portal 19115, pomagali Biuru Stołecznego Konserwatora Zabytków (BSKZ) przekazywać te informacje policji. Przygotowano także nową uchwałę, dzięki której będzie można na bieżąco składać wnioski o dotacje na usuwanie nielegalnych graffiti. Nowe zasady wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.

 

Powązki

– Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim jest wyjątkowa, to nasze wspaniałe dziedzictwo historyczne i kulturowe. Od 50 lat jest ona prowadzona z takim samym, a może nawet większym zainteresowaniem – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy – Co roku oprócz kwestujących znanych i cenionych aktorów widzę młodych artystów, którzy kontynuują tę wspaniałą tradycję. Coraz częściej w zbiórkę włączają się także uczniowie warszawskich szkół i studenci. Dlatego podziękowania i słowa uznania należą się wszystkim tym, którzy prowadzą tę akcję, i tym którzy pomagają ratować powązkowskie zabytki. Mogę zapewnić, że miasto st. Warszawa zawsze będzie wspierać te działania – dodaje Aldona Machnowska-Góra.

 

Współpraca międzynarodowa
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków angażowało się w ochronę zabytków w Ukrainie, organizując konferencje, wizyty studyjne i pomoc humanitarną dla ukraińskich muzealników oraz konserwatorów.

Warszawskie Historyczne Pracownie Artystyczne
Do listy historycznych pracowni artystycznych dołączono pięć kolejnych miejsc, w tym pracownię Kaczmarskiego i Stowarzyszenia Keramos. Obecnie w stolicy znajduje się 48 takich obiektów.

Źródło: UM Warszawa 

Fot.: Cezary Warś

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda