Warszawa ma nowe miejsca na elektrośmieci
Mieszkańcy Warszawy mogą teraz łatwiej pozbyć się drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który nie nadaje się do użytku. W różnych częściach miasta pojawiły się specjalne pojemniki, w których można zostawić zużyte telefony, żarówki, baterie czy akumulatory
Więcej możliwości na pozbycie się elektroodpadów
To Miejskie Punkty Elektroodpadów, które mają pomóc w recyklingu cennych surowców i ochronie środowiska. Projekt zakłada zakup i rozmieszczenie 55 pojemników na elektrośmieci w różnych lokalizacjach w Warszawie. Do tej pory MPE funkcjonowały na terenie Bemowa, Bielan i Woli. W ostatnim czasie dołączyły do nich Białołęka, Mokotów, Praga-Północ, Rembertów i Śródmieście. Aktualne lokalizacje MPE można sprawdzić na stronie warszawa19115.pl.
Do MPE można wrzucać drobne elektrośmieci, które mieszczą się w dłoni. Są to np. telefony komórkowe i ładowarki, żarówki energooszczędne i LED, tonery do drukarek, baterie i akumulatory, uszkodzone drobne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Nie należy natomiast wrzucać do MPE sprzętu wielkogabarytowego, np. lodówek czy pralek, ani sprzętu zawierającego rtęć lub freon.
MPE są jednym z wielu sposobów na pozbycie się elektrośmieci w Warszawie. Te większe można jednak oddać w sklepach z elektroniką, PSZOK-ach, MPSZOK-ach lub Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko. Można także skorzystać z cyklicznych akcji wymiany elektrośmieci na sadzonki organizowanych przez miasto.
Gdzie nie można wyrzucać elektrośmieci?
Elektrośmieci są niebezpieczne dla środowiska, ponieważ zawierają szkodliwe substancje, które mogą przenikać do gleby, wód gruntowych i powietrza. Dlatego nie należy wyrzucać ich do zwykłych śmietników ani zostawiać na ulicy. Elektrośmieci są też źródłem cennych surowców, które mogą być ponownie wykorzystane. Z jednej tony zużytych telefonów komórkowych można odzyskać około 300 gram złota
fot.UMW