mobile
REKLAMA

Warszawa na podium krajowego rankingu. Wydaje najwięcej na transport publiczny

Miasto w zeszłym roku przeznaczyło ponad tysiąc złotych na każdego mieszkańca, czyli znacznie więcej niż Gdańsk czy Poznań, które były kolejne w zestawieniu

Jakub Bielawski
Warszawa na podium krajowego rankingu. Wydaje najwięcej na transport publiczny

Wyniki rankingu miejskich dopłat do transportu zbiorowego zostały ogłoszone przez stołeczny ratusz. Zestawienie zostało przygotowane przez profesora Pawła Swianiewicza z Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julitę Łukomską z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Według raportu, łączne wydatki polskich samorządów na transport publiczny wynosiły około 19,5 miliarda złotych, przy czym znaczna część tych pieniędzy, bo aż 86 procent pokrywa wydatki bieżące.

Warszawa na czele przed Gdańskiem, Poznaniem czy Katowicami

Warszawa jako miasto będące na czele rankingu na dopłaty do transportu publicznego przeznacza ponad 1000 złotych na każdego mieszkańca. Próg 500 złotych poza Warszawą przekracza zaledwie sześć innych samorządów. Są to w większości duże miasta: Gdańsk (759 zł), Poznań (679 zł), Katowice (595 zł), Łódź (586 zł) i Wrocław (565 zł) oraz podpoznańska gmina Suchy Las (520 zł).

- W Warszawie w 2022 roku tylko na zakup usług przewozowych trzeba było przeznaczyć ponad 2,9 mld złotych, a wpływy z biletów wyniosły ok. 776 mln złotych. Dopłaty do komunikacji miejskiej są dziś drugą po edukacji pozycją w budżecie stolicy. Dzięki temu w Warszawie od kilku lat nie wzrosły ceny biletów za przejazdy komunikacją miejską i są one wyraźnie niższe niż w wielu innych, dużych miastach w kraju – m.in. Krakowie, Poznaniu czy Szczecinie – wskazało w komunikacie miasto.

Podwarszawskie miejscowości również wiodą prym

W zestawieniu znalazła się również kategoria „Miasteczka”. W jej pierwszej dziesiątce nie zabrakło niektórych podwarszawskich miejscowości, które współpracują z Zarządem Transportu Publicznego. Konkretnie mowa o Łomiankach (293 zł dofinansowania na mieszkańca), Konstancinie-Jeziornej (266 zł), Ożarowie Mazowieckim (264 zł) czy Sulejówku (244 zł).

Na co Warszawa przeznacza pieniądze?

Dopłaty do komunikacji miejskiej w Warszawie są drugą największą pozycją w budżecie miasta po edukacji. W 2022 roku miasto przeznaczyło ponad 2,9 miliarda złotych na zakup usług przewozowych, a wpływy z biletów wyniosły około 776 milionów złotych. Dzięki temu ceny biletów za przejazdy komunikacją miejską w Warszawie pozostają stabilne od kilku lat i są niższe w porównaniu do innych dużych miast w kraju, takich jak Kraków, Poznań czy Szczecin.

W 2023 roku największe wydatki w budżecie Warszawy zaplanowano na edukację, transport i komunikację oraz ochronę zdrowia i pomoc społeczną. Na transport i komunikację miasto planuje przeznaczyć 4,645 miliarda złotych. Z tej kwoty, Zarząd Transportu Miejskiego będzie miał do dyspozycji około 4 miliardów złotych, które będą pokrywać koszty funkcjonowania sprawnego systemu komunikacji publicznej w aglomeracji warszawskiej.

fot. Tramwaje Warszawskie

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda