Warszawa rozpoczęła bliższą współpracę z Uniwersytetem SWPS
Uniwersytet SWPS i Miasto Stołeczne Warszawa podpisały porozumienie otwierające nowy rozdział współpracy. Ośrodki zamierzają postawić na działania mające na celu wykorzystanie nauki do rozwoju stolicy - miasta otwartego, nowoczesnego i wrażliwego na potrzeby mieszkańców. O co dokładnie chodzi?

Współpraca ma koncentrować się na obszarach naukowych, w których uczelnia posiada szczególne kompetencje, a które jednocześnie są istotne z perspektywy strategicznego rozwoju miasta. W praktyce obejmie to m.in.: realizację wspólnych projektów badawczo-analitycznych, zaangażowanie ekspertów akademickich w prace zespołów doradczych, organizację wydarzeń edukacyjnych, wspólne ubieganie się o środki zewnętrzne, a także współpracę dydaktyczną — np. przy tworzeniu programów studiów, definiowaniu tematów prac dyplomowych, organizacji praktyk, wolontariatu czy prowadzeniu zajęć z udziałem pracowników miasta.
Dla sprawnej koordynacji współpracy zostanie powołany zespół roboczy złożony z przedstawicieli obu stron. Będzie on odpowiedzialny za planowanie, wdrażanie oraz monitoring wspólnych inicjatyw.
- W ramach współpracy z urzędem miasta, zrealizowaliśmy projekt „Kierunki odpowiedzialnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w Urzędzie m.st. Warszawy”, mający na celu opracowanie zasad etycznego i transparentnego stosowania technologii GenAI w administracji publicznej. Projekt stanowi część szerszej koncepcji działań miasta na rzecz innowacji i zrównoważonego rozwoju, umacniając pozycję Warszawy jako lidera w etycznym wdrażaniu nowych technologii w administracji publicznej. Zaangażowanie uczelni w projekt pozwoliło na całościowe – naukowo-empiryczne podejście do innowacyjnego tematu wykorzystania sztucznej inteligencji – czytamy wypowiedź rektora prof. dr hab. Roman Cieślak na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
.Miasto dotychczas zawarto pięć porozumień z najważniejszymi warszawskimi uczelniami: Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Szkołą Główną Handlową oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Warszawa staje się coraz częściej tematem badań naukowych — rośnie liczba prac magisterskich i doktorskich poświęconych miastu, a także realizowanych jest coraz więcej długofalowych projektów badawczych finansowanych ze źródeł zewnętrznych, w tym funduszy unijnych.
fot. UM Warszawa