mobile
REKLAMA

Warszawa uczy młodzież, jak walczyć z wandalizmem

W ramach kampanii #stopbazgrołom, miasto Warszawa organizuje lekcje o szkodliwości pseudograffiti dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Celem akcji jest uświadomienie młodym ludziom, że bazgroły niszczą zabytki i przestrzeń miasta

Jakub Bielawski
Warszawa uczy młodzież, jak walczyć z wandalizmem

Ciąg dalszy miejskiej kampanii

Pierwsza lekcja odbyła się w śródmiejskim liceum im. Jana Zamoyskiego. Uczniowie dowiedzieli się, czym różni się prawdziwe graffiti od pseudograffiti, jakie są konsekwencje prawne i społeczne wandalizmu, a także jak dbać o dziedzictwo kulturowe Warszawy.

Po lekcji uczniowie mieli okazję spróbować usunąć bazgroły z elewacji kamienic przy ul. Chmielnej. To część zabytkowego Traktu Królewskiego, który jest regularnie niszczony przez wandali. Uczniowie zobaczyli na własne oczy, jak trudno i kosztownie jest przywrócić dawny blask zabytkowym budynkom. Wpierw, wzięli oni udział w pre-lekcji przygotowanej przez pracowników Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków pt.: „Kiedy graffiti jest wandalizmem”.

- Tak jak zapowiadaliśmy nasze działania przeciwdziałające pseudograffiti na zabytkach oprzemy przede wszystkim na specjalnym programie edukacyjnym. Dzisiejsze wydarzenie z udziałem uczennic i uczniów z LO im. Jana Zamoyskiego jest zapowiedzią tych lekcji, a zarazem wciągnięciem młodzieży do naszej kampanii #stopbazgrołom. Mam nadzieję, że staną się oni ambasadorami akcji w swoich środowiskach – powiedziała Renata Kaznowska zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Miasto walczy z malunkami

Kampania #stopbazgrołom trwa od lipca tego roku i ma wielu partnerów. Współpracują z nią m.in. wspólnoty mieszkaniowe, konserwatorzy zabytków, policja, straż miejska, zakłady gospodarowania nieruchomościami i organizacje pozarządowe.

- Współpracujemy ze wspólnotami mieszkaniowymi z ul. Chmielnej, aby wypracować model działania przy czyszczeniu kamienic objętych ochroną konserwatorską. Chcemy aby te działania mogły być wykorzystywane na terenie całego miasta, nie tylko dla ochrony obiektów zabytkowych – dodaje Renata Kaznowska.

Ponadto, obejmuje ona działania edukacyjne zmierzające do ograniczenia czy eliminacji pseudograffiti z elewacji. Jednym z elementów kampanii będzie zapoznanie uczniów szkół podstawowych i średnich z tym rodzajem wandalizmu. Program edukacyjny i scenariusze lekcji zostały przygotowane przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Wkrótce zostaną one przekazane do ponad 400 szkół i placówek oświatowych.

W listopadzie miasto przeprowadzi badania opinii społecznej na temat pseudograffiti w Warszawie. Na podstawie wyników badań zostaną opracowane dalsze działania edukacyjne i prewencyjne.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda