Warszawska Jesień na stulecie Niepodległości Polski
61. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, która odbędzie się w dniach 21-29 września, zapowiada się wyjątkowo – w tym roku, w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, projekt posługuje się logo Niepodległej.
Na stronie wydarzenia czytamy: „W 100 lecie polskiej niepodległości 61. „Warszawska Jesień” bada relacje muzyki współczesnej z rozpoznawaną przez nią rzeczywistością. Muzyka współczesna wobec sprawy publicznej, jako medium wspólnotowe i obywatelskie, wyraz tożsamości osobistej i społecznej. Program tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” jest obramowany słowami Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego w kompozycji tekstowo-dźwiękowej Rafała Augustyna i Cezarego Duchnowskiego na inaugurację Festiwalu i w finale Louisa Andriessena De Staat (Republika) – legendarnym traktatem o państwie i władzy z tekstami z Państwa platońskiego”.
JESIENNE SPOJRZENIE NA MUZYKĘ WSPÓŁCZESNĄ
Warszawska Jesień jak zwykle będzie miejscem prezentacji wielu form i gatunków, to jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, który przez wiele lat był jedyną tego rodzaju imprezą w środkowej i wschodniej części Europy. Tegoroczny program zawiera m.in. utwory, spektakle muzyczne, teatr dźwięku, intermedia, elektronikę, instrumenty tradycyjne i nowe, improwizacje, instalacje oraz film. Wśród wykonawców zobaczymy m. in. 55 artystek w głównych rolach twórczych: kompozytorek, solistek, wykonawczyń, reżyserek, reżyserek dźwięku, dyrygentek. Usłyszymy także wiele znanych grup wykonujących muzykę współczesną, gościem festiwalu będzie też m.in. Krzesimir Dębski.
Wydarzeniem towarzyszącym już po raz ósmy będzie Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci Mała Warszawska Jesień.
Festiwal organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich, a nad programem kolejnych edycji pracuje Komisja Repertuarowa powoływana przez Zarząd Związku, w swej pracy od niego niezależna. Jest więc to festiwal pozarządowego stowarzyszenia, ale przy tym międzynarodowy i organizowany pro publico bono.
Źródło: niepodlegla.gov.pl