Warszawska Rada Seniorów ma już 4 lata
Ponad 200 starszych osób w 17 dzielnicowych radach i w Warszawskiej Radzie Seniorów, kilkadziesiąt posiedzeń, intensywna współpraca przy ważnych miejskich projektach. Tak w skrócie można podsumować działalność rad seniorów w stolicy.
Cztery lata temu, 3 lipca 2014 r. radni stolicy jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie utworzenia Warszawskiej Rady Seniorów. Na początku było to 8 osób - przedstawicieli prezydenta Warszawy, rady miasta, Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów oraz Komisji Dialogu Społecznego ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W 2015 r. powstały rady seniorów w 9 dzielnicach. Teraz, w prace warszawskiego samorządu, zaangażowanych jest ponad 200 starszych osób.
- Wspólnie stworzyliśmy fundamenty warszawskiej senioralnej działalności obywatelskiej. Rady seniorów to nowatorski projekt w Polsce. W stolicy działa także Młodzieżowa Rada Miasta. Uważnie słuchamy kilku pokoleń mieszkańców i zasięgamy u nich opinii – mówił Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent stolicy podczas posiedzenia Warszawskiej Rady Seniorów – Dziękuję za podejmowane wyzwania, którym poświęciliście czas. Efekty tej pracy możemy obserwować dziś w stolicy. Warszawa się zmienia, staje się prawdziwym wielopokoleniowym i dojrzałym miastem.
- Cieszę się, że możemy wspólnie, w przyjaźni i zrozumieniu projektować działania na rzecz starszych warszawiaków – podkreślała Małgorzata Żuber-Zielicz, przewodnicząca Komisji Edukacji w radzie miasta i wiceprzewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów.
Warszawską Radę Seniorów tworzą 24 osoby. Z jej inicjatywy od dwóch lat organizowany jest m.in. konkurs „Miejsca Przyjazne Seniorom” promujący instytucje i organizacje z wyjątkową ofertą dla starszych osób, odbywają się również seminaria rad seniorów. Rada seniorów opiniuje konkursy dotacyjne dla organizacji pozarządowych ogłaszane przez miejski Zespół Realizacji Polityki Senioralnej, współpracuje przy organizacji Warszawskich Dni Seniora i po raz pierwszy przy Warszawskiej Olimpiadzie Seniorów. Członkowie rad seniorów angażują się w wolontariat podczas imprez sportowych i uczestniczą w pracach Rady Warszawskiego Transportu Publicznego.
Rady seniorów działają prężnie także w dzielnicach, współorganizując wydarzenia o charakterze międzypokoleniowym, jak np. Wolski Korowód, otwarcie Międzynarodowego Centrum Edukacji w Wilanowie. To z inicjatywy dzielnicowej rady seniorów na Pradze-Południe powstał Skwer Seniora u zbiegu ulic Paca i Kickiego.
fot. UM Warszawa