Warszawski Festiwal Piwa
Od 6 do 8 kwietnia na Miejskim Stadionie Legii Warszawa, odbędzie się unikalna impreza – Warszawski Festiwal Piwa
Piwo rzemieślnicze może wyglądać i smakować zupełnie inaczej, niż pokazują nam międzynarodowe koncerny. Mikrobrowary i browary kontraktowe często kierują się zupełnie inną filozofią, nawiązując do bogatej polskiej tradycji. To małe, często rodzinne firmy, które napędza pasja i dbałość o jakość oferowanego produktu. Pracują w nich specjaliści, którzy swoją wiedzą prześcigają niejednego „profesjonalnego” piwowara, ale także amatorzy, dopiero uczący się prowadzić firmę i twardych reguł rynku. Warszawski Festiwal Piwa promuje wysoką kulturę związaną z piwem, uczy wartości tradycyjnego rzemiosła oraz łączy ludzi ze sobą. Od wieków piwo było społecznym spoiwem, przy nim gromadzili się ludzie o różnych poglądach, kłócili się, godzili i zostawali przyjaciółmi. W tym sensie świat piwa tworzą ludzie – fascynujący, pozytywni, otwarci na nowe smaki i doznania, a także zafascynowani filozofią, jaka płynie razem z rzemieślniczym piwem. To też przegląd najlepszych polskich i światowych browarów rzemieślniczych, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Obecnie najbardziej prestiżowa impreza tego typu w kraju. Chcemy edukować, stymulować intelektualnie i sensorycznie naszych gości, promować inicjatywy wyznaczające nowe trendy w branży piwowarskiej.
6. edycja Warszawskiego Festiwalu Piwa
Kolejna edycja festiwalu będzie (tradycyjnie) rekordową pod kątem ilości browarów rzemieślniczych, na których piwo poleją osobiście właściciele lub piwowarzy. Szacujemy, że z 350 nalewaków poleje się około 800 różnych piw, z czego 100 będzie miało swoją premierę właśnie na festiwalu. Do tego jeszcze rzemieślnicze cydry, kawa, świetne jedzenie. Z myślą o początkujących producentach piwa, którzy uruchomili browary pod koniec zeszłego roku, stworzyliśmy specjalną Strefę Młodych Browarów. Jeśli kogoś taka ilość wystawców i piw przyprawi o zawrót głowy, mamy na to ratunek - wystarczy skorzystać z pomocy Piwnych Przewodników – to specjaliści od piwa zwracający
na siebie uwagę specjalnymi koszulkami. Chętnie doradzą, czego warto spróbować i jak poruszać się na festiwalu. Naszą prawdziwą dumą jest zaprojektowana według naszego autorskiego projektu szklanka festiwalowa. Wykonana ręcznie,
została stworzona specjalnie na potrzeby festiwalu. Kształt inspirowany jest kloszem lampy naftowej i ma za zadanie kumulować zawarte w piwie aromaty, ale także ułatwić ich wyczuwanie. Internauci postanowili nazwać ją z przymrużeniem oka – Lampiszon.
Turniej piłkarzyków i flippery.
Jako urozmaicenie dla fanów piłki, po raz kolejny organizujemy turniej piłkarzyków. Rozgrywki na czterech stołach, w systemie pucharowym wg uproszczonych zasad ITSF, to jedyne zawody sportowe w Polsce, gdzie picie piwa nie jest obowiązkowe, ale na pewno mile widziane. W ostatnich latach konkurs cieszył się niesłabnącą popularnością, jesteśmy więc pewni, że i w tym roku chętnych do pucharowych rozgrywek nie zabraknie. Na trzecim piętrze strefy VIP ustawimy 10 flipperów dla graczy o różnym poziomie zaawansowania. Dzięki jednemu z wystawców – VR Biba uczestnicy festiwalu będą mogli pobawić się również w wirtualnej rzeczywistości.
Evil Twin
Evil Twin Brewing, czyli browar pod nazwą Zły Bliźniak Warzy, to kontrakt, czy może raczej browar wędrowny (gypsy brewery), który w 2010 roku założył Jeppe Jarnit- Bjergso, brat słynnego Mikkela Borga Bjergso, założyciela Mikkellera. Jeppe zaczął warzyć piwo już w 2003 roku, ale dopiero od 2005 było ono dostępne, kiedy załozył w Kopenhadze swój sklep o nazwie Olbutikken. Obecnie, jest to jeden z najbardziej inspirujących browarów na starym i nowym kontynencie. Marka jest doskonale rozpoznawalna dzięki jakości piw i świetnym wzorom etykiet.
Omnipollo
Omnipollo to szwedzki browar kontraktowy stworzony w 2011 r. przez Henoka Fentiego (receptury) i Karla Grandina (oprawa graficzna). Panowie postawili sobie za cel zrewolucjonizowanie szwedzkiej sceny piwnej za pomocą odważnych pomysłów na piwo i jego promocję. Wystarczy wspomnieć o rozchwytywanych piwach z takimi dodatkami jak kandyzowane migdały, izolaty białkowe dla kulturystów, solony karmel, orzechy pekan, ciasto czekoladowe, puree z mango czy kombinacji malin, wanilii i laktozy (nie wspominając o miodzie pitnym z chmielem Simcoe i sokiem z grejpfrutów). Na przecięciu pasji obu panów pojawiają się np. takie cuda jak Russian Roulette, dwa różne piwa sprzedawane z identycznymi etykietami - nigdy nie wiesz, na co trafisz.
Brewski
To mało znany mały browar z południa Szwecji, który specjalizuje się w stylu IPA i imperial IPA. Do swoich piw dodaje mnóstwo owoców tropikalnych, co znacznie zwiększa smakowe doznania. Chce zmieniać granice piwnych stylów i świadomość tego, co można, a czego nie można robić warząc piwo.
Lervig
Norweski Lervig jest jednym z najbardziej cenionych browarów rzemieślniczych w tym kraju. Ufundowany w 2003 roku w mieście Stavanger przez bogacza Kristiffera Stensruda, dopiero po 2010 roku za sprawą Mike’a Murphy’ego zaczął warzyć swoje najbardziej cenione piwa. Mike przygodę z piwem zaczął w wieku 19 lat jako piwowar domowy w USA. W wieku 27 lat przeniósł się do Włoch, gdzie otworzył maleńki browar rzemieślniczy, którego instalację sprzedał później znanej i uznanej
duńskiej GourmetBryggeriet. Wzbogacił browar Lervig o dodatkową instalację, w której mógł warzyć mniejsze, eksperymentalne warki, i rozpoczął od Lervig Lucky Jack, lekkiego american pale ale, który okazał się strzałem w dziesiątkę – browar wciąż nie jest w stanie zaspokoić rosnącego na nie popytu.
wstęp: 10 zł // czw 16.00, pt 12-0, sb 12.00
Więcej informacji na: warszawskifestiwalpiwa.pl