mobile
REKLAMA

Warszawski wolontariat – zainspiruj się i dołącz

Rozwój i nowe doświadczenia, ciekawe znajomości, chęć poznawania, poszerzania wiedzy, chęć niesienia bezinteresownej pomocy, odskocznia od pracy. Co łączy te motywacje? Wolontariat! Właśnie ruszyła miejska kampania promująca ideę wolontariatu w stolicy.

Informacja prasowa
Warszawski wolontariat – zainspiruj się i dołącz

Coraz więcej warszawiaków angażuje się w wolontariat. Na ich pracy opierają swoją działalność stowarzyszenia i fundacje. Z ich wsparcia coraz częściej korzystają instytucje kultury, takie jak muzea, biblioteki czy teatry. Wolontariusze chętnie włączają się w inicjatywy służące edukacji, pomocy społecznej czy zdrowiu. Działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego czy zwierząt. Dzięki pomocy wolontariuszy organizowane są sportowe, kulturalne czy rocznicowe wydarzenia.

W stolicy właśnie rozpoczęła się kampania, która promuje ideę wolontariatu. Jej bohaterami są warszawiacy - wolontariusze, którzy pokazują zalety angażowania się w życie miasta, jej mieszkańców i skorzystania z potencjału, które daje Warszawa. Kampania została przygotowana przez stołeczny ratusz w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.

Wolontariat jest cudownym narzędziem do poprawiania psychiki, samopoczucia, nastroju – przekonuje Ewa, wolontariuszka wielu akcji społecznych, działająca w wolontariacie rożnych instytucji kultury. – Wolontariuszem można zostać bez względu na wiek. Każdy ma jakieś zdolności, zainteresowania i doświadczenia, więc można je wykorzystać w wolontariacie – mówi Angelika, wolontariuszka w Schronisku „Na Paluchu”. - Z wolontariatem jest tak jak z tym, co powiedział prof. Bartoszewski, że warto być przyzwoitym, chociaż nie zawsze się to opłaca. Warto być wolontariuszem. Wolontariat daje radość życia, daje spełnienie, daje pełnię życia. Jak właściwie każdy kontakt z drugim człowiekiem – mówi Zbigniew, wolontariusz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, laureat tegorocznego tytułu „Ambasadora wolontariusza Muzeum”.

W ramach kampanii społecznej w przestrzeni miasta pojawiły się zdjęcia warszawskich wolontariuszy zarówno osób młodych, jak i seniorów, działających na rzecz m.in. muzeów, schroniska dla zwierząt, akcji społecznych czy organizacji pozarządowych. Grafiki zostały wzbogacone o cytaty z wypowiedzi bohaterów udzielonych podczas wywiadów. Historie wolontariuszy, ich motywacje, doświadczenia są ciekawe i inspirujące, dlatego zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wywiadami (w załączeniu).

Kampania potrwa do końca grudnia 2018 r. Jest prowadzona za pośrednictwem plakatów i spotów w komunikacji miejskiej – metrze, tramwajach, autobusach oraz poprzez reklamy w Internecie. Elementy kampanii pojawią się również na przystankach Warszawskiego Transportu Publicznego, w Wydziałach Obsługi Mieszkańców, bibliotekach, domach kultury, Miejscach Aktywności Lokalnej, domach sąsiedzkich. W mediach społecznościowych i na Miejskim Portalu Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl prezentowane będą historie i sylwetki wolontariuszy-bohaterów kampanii.

Czekamy na Ciebie!
Na wszystkich, którzy za sprawą kampanii będą chcieli podjąć wolontariat czeka wiele warszawskich organizacji i instytucji. Propozycje wolontariatu w tych miejscach znajdują się na Miejskim Portalu Wolontariatu – www.ochotnicy.waw.pl, łączącym organizatorów wolontariatu z zainteresowanymi. Portal ułatwia zaangażowanie, prezentując propozycje według kategorii (np. kultura, edukacja sport), czy też według dzielnic. Codziennie można znaleźć tam około 100 różnorodnych ofert wolontariatu.

M.st. Warszawa wspiera rozwój wolontariatu od 2014 r. Wszystkie działania w tym obszarze łączy projekt „Ochotnicy warszawscy”, realizowany przy udziale organizacji pozarządowych i miejskich instytucji. To nowatorskie działanie – Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, wspierającym wolontariat w sposób systemowy.

W stolicy, w ramach poszerzania kompetencji wolontariuszy i organizatorów wolontariatu, można bezpłatnie skorzystać z różnorodnej oferty programów wsparcia i rozwoju, w tym szkoleń, konsultacji, debat i innych spotkań tematycznych. Każdy wolontariusz współpracujący z warszawskim sektorem pozarządowym lub instytucją miejską, może uczestniczyć w programie szkoleniowym „Pomagam-Zyskuję”. Poprzez udział w szkoleniach ochotnicy zyskują możliwość pogłębienia wiedzy oraz nabycia nowych umiejętności. Wolontariusze szkolili się m.in. z wystąpień publicznych, animacji czasu wolnego dzieci i młodzieży, komunikacji interpersonalnej, umiejętności liderskich oraz zarządzania sobą w czasie. Na dedykowane wsparcie mogą również liczyć wolontariusze, którzy są na co dzień związani z placówkami opiekuńczo-leczniczymi oraz hospicjami. Dzięki współpracy Centrum Alzhaimera z „Ochotnikami warszawskimi” dla wolontariuszy (a także kandydatów na wolontariuszy!) powstał program „Wspieraj dobrze”, w którego skład wchodzą specjalistyczne szkolenia, a także superwizje. Na szeroką ofertę wsparcia i szkoleń mogą liczyć także organizatorzy wolontariatu – organizacje pozarządowe i instytucje oraz sami koordynatorzy wolontariatu. W ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” organizowane są dedykowane programy szkoleniowe dla instytucji, konkursy dla organizacji oraz wiele szkoleń, spotkań, debat oraz indywidualne poradnictwo dla koordynatorów.

W 2018 r. z różnorodnego wsparcia w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” skorzystało już blisko 500 wolontariuszy oraz ponad 150 warszawskich instytucji i organizacji pozarządowych.

 

Źródło: Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy/ fot. www.ochotnicy.waw.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda