Warszawskie Spotkania Teatralne w nowej odsłonie
Spektakle, o których było najgłośniej w minionym sezonie, a także koncert, debaty, warsztaty oraz Klub Festiwalowy – ogłoszono program 43. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Wydarzenie, współfinansowane przez m.st. Warszawę, będzie miało nową, odświeżoną formułę i potrwa od 19 do 30 maja
- Warszawskie Spotkania Teatralne to święto publiczności i środowiska teatralnego. Jednak w tym roku możemy mówić o otwarciu nowego rozdziału w historii WST, bo to pierwsza edycja realizowana przez nowy zespół kuratorski po tym, jak Monika Strzępka została dyrektorką Teatru Dramatycznego. Zobaczymy spektakle z najlepszych teatrów w całej Polsce, ale także przedstawienia studentek i studentów ze szkół teatralnych – emocji i pięknych przeżyć na pewno nie zabraknie. Wszystkich serdecznie zapraszam i do zobaczenia! – zachęca do udziału w WST Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.
Koncert i spektakle z różnych zakątków Polski
Tegoroczną edycję zainauguruje koncert Marii Peszek na Placu Defilad, który odbędzie się wieczorem 19 maja. Z kolei 20 i 21 maja na głównej scenie Teatru Dramatycznego zagości głośny musical „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery – efekt koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W kolejnych dniach pokazane zostaną m.in. spektakle „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” z Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz „Śmierć Jana Pawła II” z Teatru Polskiego w Poznaniu.
W nurcie głównym WST zaplanowano spektakle: „Ale z naszymi umarłymi” w reżyserii Marcina Libera z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, „Miła robótka” w reż. Agnieszki Jakimiak z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, „Niewolnica Isaura” w reż. Martyny Majewskiej z Teatr Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, „Czas porzucenia” w reż. Weroniki Szczawińskiej i „Łatwe rzeczy” w reż. Anny Karasińskiej
Dyplomy studenckie i dyskusje o teatrze
Scena Przodownik na Mokotowie stanie się miejscem prezentacji trzech dyplomów studenckich: „Orfeusz” w reżyserii Anny Obszańskiej, „Gej w wielkim mieście” w reżyserii Filipa Pawlika z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, oraz „Minuta w ciemności” w reżyserii Ewy Galicy z Akademii Teatralnej w Warszawie.
Po spektaklach, jak zwykle, odbywać się będą rozmowy z twórcami i twórczyniami. Przedstawieniom będą towarzyszyły także debaty, które poruszą istotne dla rozwoju polskiego teatru zjawiska i tendencje.
Pełny program tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych znajduje się na stronie warszawskie.org.
fot.UMW