mobile
REKLAMA

Wciąż można zgłaszać swoje projekty w BO!

Mieszkańcy Warszawy wspólnie decydują o wykorzystaniu budżetu obywatelskiego - zgłoszone pomysły obejmują różne obszary życia miejskiego, a kwota ponad 105 milionów złotych czeka na rozdysponowanie na realizację projektów. Do kiedy można zgłaszać swoje pomysły?

 

Klaudia Kwasek
Wciąż można zgłaszać swoje projekty w BO!

Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Warszawa. Idea zgłaszania pomysłów obejmuje zarówno poziom dzielnicowy, jak i ogólnomiejski. Zgłoszenia projektów można dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.bo.um.warszawa.pl lub tradycyjnie, korzystając z formularza dostępnego w urzędzie dzielnicy lub na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl.

Tematyka zgłaszanych pomysłów może być różnorodna, jednak muszą one wpisywać się w zakres zadań gminy, obejmując obszary takie jak infrastruktura, ochrona środowiska, kultura, sport, edukacja, bezpieczeństwo i sprawy społeczne. W bieżącej edycji przewidziano kwotę 105 782 530 złotych na realizację zgłoszonych projektów. Fundusze te zostały podzielone na pulę ogólnomiejską (31,7 miliona złotych) oraz pulę dzielnicową (74,02 miliona złotych).

Rozdzielenie środków w puli dzielnicowej zostało dokonane proporcjonalnie do liczby zameldowanych mieszkańców w poszczególnych dzielnicach – każda z osiemnastu dzielnic otrzymała środki zgodnie z tą proporcją. Wartość maksymalna jednego projektu nie może przekroczyć 20 proc. dostępnej kwoty na danym poziomie, co oznacza, że koszt projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 6,35 miliona złotych.

Termin zgłaszania projektów mija 25 stycznia. Do końca maja projekty zostaną sprawdzone pod względem merytorycznym. W dniach 15 - 30 czerwca odbędzie się głosowanie na zakwalifikowane projekty. Zwycięskie pomysły, które będą realizowane w przyszłym roku poznamy 16 lipca. 

Jak wyglądała poprzednia, X edycja BO?

W poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego warszawianki i warszawiacy przesłali imponującą liczbę 1747 propozycji. Spośród nich, 196 projektów miało charakter ogólnomiejski, a 1551 dotyczyło konkretnych dzielnic. Bardzo aktywni okazali sie mieszkańcy Bielan, gdzie zgłoszono 130 projektów, stając się najbardziej zaangażowaną społecznością. Kolejne miejsca pod względem aktywności zajęły Mokotów (124 projekty), Wawer (117 projektów) i Targówek (105 projektów).

Najpopularniejszą kategorią projektów okazała się poprawa jakości przestrzeni publicznej, obejmująca remont chodników, doświetlenie przejść dla pieszych oraz stojaki rowerowe – te propozycje pojawiły się w aż 1088 zgłoszeniach. Edukacja zajęła drugie miejsce wśród preferencji, z 695 zgłoszeniami. Zieleń miejska oraz komunikacja publiczna i drogi również cieszyły się stałym zainteresowaniem.

Do realizacji wybrano ostatecznie 325, z czego 13 miało charakter ogólnomiejski, a 312 dotyczyło poszczególnych dzielnic. Mieszkańcy najwięcej głosów oddali na pomysły związane z miejską zielenią i infrastrukturą rowerową, które ostatecznie otrzymały blisko 70 mln zł. Najdroższym ogólnomiejskim projektem był remont chodników i ścieżek rowerowych w Warszawie oraz nasadzenie krzewów, na co przeznaczono 6 073 040 złotych. Z kolei najdroższym projektem dzielnicowym było "Zieleń zamiast betonu" na Pradze-Południe, na który przeznaczono 1 744 547 złotych. Największym poparciem mieszkańców cieszył się ogólnomiejski projekt "500+ drzew dla Warszawy", na który zagłosowało aż 27 564 osób.

Wśród 325 wybranych projektów znalazły się także inicjatywy związane z poprawą służby zdrowia, organizacją zajęć psychologicznych dla dzieci i młodzieży, zakupem książek i audiobooków do bibliotek oraz organizacją wydarzeń kulturalnych.

Warto zauważyć, że udział w głosowaniu wzięło imponujące 85 048 osób. Największe zainteresowanie wykazali mieszkańcy Ursusa, gdzie 63 osoby na 1000 mieszkańców dzielnicy wzięły udział w głosowaniu. Kolejne miejsca zajęły Rembertów i Białołęka (56 osób na 1000 mieszkańców), a tuż za podium znalazł się Wawer (55 osób na 1000 mieszkańców).

fot. pix bay

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda