mobile

Wernisaż wystawy "Hubal. Henryk Dobrzański 1897-1940"

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na inaugurację Roku majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” na Mazowszu ustanowionego uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego, która odbędzie się 6 marca 2022 roku, o godz. 15.00, w siedzibie głównej Muzeum, Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów.

Informacja prasowa
Wernisaż wystawy "Hubal. Henryk Dobrzański 1897-1940"

Henryk Dobrzański, herbu Leliwa, ps. „Hubal” (1897–1940) – to jedna z najbardziej legendarnych postaci polskiej historii. Żołnierz II Brygady Legionów w czasie I wojny światowej,
oficer Wojska Polskiego po 1918 roku, czynny w sporcie jeździeckim, uczestnik licznych zawodów hippicznych, reprezentant Polski na Olimpiadzie w Amsterdamie (1928 r.)

W roku 1939, po kapitulacji armii polskiej, nie złożył broni i kontynuował walkę, tworząc Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Jego jednostka odniosła znaczące sukcesy w starciach
z Niemcami, m.in. pod Wolą Chodkowską, Huciskiem i Szałasem. Major Henryk Dobrzański „Hubal” zginął w potyczce z Niemcami 30 kwietnia 1940 roku. Jego grobu nie odnaleziono po dziś dzień.
Tak narodziła się legenda mjr. „Hubala”, żołnierza polskiego walczącego do końca i ginącego na polu walki. Major Dobrzański był ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do czasu przyjścia odsieczy z zachodu.

Podczas inauguracji Roku majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” na Mazowszu obędzie się wernisaż wystawy „Hubal. Henryk Dobrzański 1897–1940”. Wystawa powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem „Hubalowa Rodzina” oraz Henrykiem Sobierajskim, wnukiem majora. Wśród pamiątek rodzinnych będziemy mogli zobaczyć unikatowe obiekty, m.in. papierośnicę majora, księgę telegramów i listów gratulacyjnych, które państwo Dobrzańscy otrzymali z okazji zawarcia związku małżeńskiego, odznakę kawalerii francuskiej nadaną mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu podczas zawodów konnych w Nicei (1928), sygnet rodowy Dobrzańskich z herbem Leliwa przekazany córce Krysi wraz z listem 1 października 1939 r., medalik, który „Hubal”, miał na szyi w chwili śmierci, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski nadany pośmiertnie Henrykowi Dobrzańskiemu w 2010 r., portret konny rtm. Henryka Dobrzańskiego (Grudziądz 1927).

O godz. 16.00 odbędzie się projekcja filmu fabularnego „Hubal” (reż. Bohdan Poręba, 1973).

Patronat honorowy nad wystawą objął Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, który zainauguruje Rok majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”
na Mazowszu. W wydarzeniu wezmą również udział Henryk Sobierajski, wnuk majora oraz Andrzej Dyszyński – prezes Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina”.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Niepodległości do 27 marca 2022 r.

Fot. Muzeum Niepodległości

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda