Więcej pasów na Wisłostradzie
Od wtorku, 13 września, na skrzyżowaniu ul. Czerniakowskiej, Gagarina i al. Polski Walczącej zostanie przywrócona organizacja ruchu sprzed wakacji. Wisłostrada odzyska pasy do jazdy prosto.
fot.facebook.com/infoulice
Na skrzyżowaniu Czerniakowskiej i Gagarina zlokalizowane są dwie duże komory ciepłownicze, które wymagają przebudowy z uwagi na powstające kolektor Mokotowski-Bis i tory tramwaju do Wilanowa. Na okres wakacyjny wykonawca uzyskał zgodę na zajęcie nieco większej powierzchni skrzyżowania. Dzięki temu prace mogły się toczyć sprawniej, ale kierowcy stracili jeden pas ul. Czerniakowskiej do jazdy prosto w obu kierunkach. Wraz z końcem wakacji i zwiększeniem się ruchu na drogach, wracamy do starej organizacji ruchu.
Oznacza to, że z prawych pasów ul. Czerniakowskiej (w obu kierunkach) oprócz skrętu w prawo będzie można także pojechać prosto. Tym samym jadący zarówno w stronę Wilanowa, jak i centrum, będą mieli do dyspozycji trzy pasy do jazdy prosto plus osobne do skrętu w lewo. Na al. Polski Walczącej powrócą trzy pasy: osobne do skrętu w prawo i lewo oraz do jazdy prosto.
Jednocześnie wzdłuż ul. Gagarina drogowcy wprowadzać będą czasowe, uzupełniające zajęcia na chodnikach i ternach zielonych
Wspólny projekt – tramwajarzy i wodociągowców
Na ul. Gagarina pomiędzy ul. Belwederską a Czerniakowską realizowane są dwie duże inwestycje. Pod ulicą powstaje kolektor ściekowy – tzw. Mokotowski Bis – natomiast na powierzchni ułożone zostanie torowisko tramwajowe – część budowanej trasy do Wilanowa.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji buduje kolektor o średnicy 2,8 m i długości ok. 1,2 km. Budowa kanału podwyższy bezpieczeństwo systemu kanalizacyjnego m.in. podczas intensywnych opadów deszczu. Natomiast Tramwaje Warszawskie – torowisko o długości ponad 1 km. Przy ul. Belwederskiej tory połączą się z trasą do Wilanowa. Przebudowane zostaną także chodniki, a po północnej stronie ulicy powstanie droga dla rowerów. Całe zadanie ma zostać wykonane do końca 2023 r. Obie inwestycje wymagały wzajemnej koordynacji, stąd decyzja o wspólnej realizacji obu zadań. Pozwoli to m.in. na skrócenie okresu utrudnień wynikających z prowadzenia prac.