Wielka zbiórka dla podopiecznych Fundacji Ostatnia Szansa dobiegła końca
Funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie kolejny raz włączyli się w pomoc dla zwierząt przebywających pod opieką Fundacji Ostatnia Szansa w Boguszycach Małych. Dla nich to okazja do niesienia bezinteresownej pomocy bezbronnym I porzuconym zwierzakom, dla osadzonych nauka niesienia pomocy słabszym i potrzebującym.
Kolejna zbiórka w szczytnym celu
Zeszłoroczna zbiórka “Człowieku – podaj łapę” zakończyła się wielkim sukcesem, dlatego społeczność grochowskiej jednostki postanowiła ponownie wesprzeć czworonogi zamieszkujące schronisko w Boguszycach Małych.
Sytuacja schronisk podczas trwania pandemii CoVID-19 nadal jest bardzo trudna. Ciężka sytuacja dotknęła również przytulisko prowadzone przez Fundację Ostatnia Szansa, w którym znajdują się przygarnięte bezpańskie psy porzucone przez swoich właścicieli lub odebrane w wyniku interwencji. W zbiórkę włączyli się również mieszkańcy Warszawy, którzy odpowiedzieli na apel związany z potrzebami schroniska. Dostarczyli suchą karmę, koce, ręczniki oraz smycze.
Dobre praktyki
Ponieważ pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na życiu za więziennym murem oraz zostało wprowadzone ograniczenie w kontaktach ze światem zewnętrznym dla skazanych odbywających karę pozbawienia wolności, funkcjonariusze grochowskiej jednostki zaangażowali skazane kobiety do włączenia się w akcję charytatywną. W ramach programów resocjalizacji zostały wykonane zabawki dla psów oraz smycze i obroże. W ramach kółka krawieckiego zostały uszyte legowiska dla czworonogów. Zajęcia w ramach programów resocjalizacji oraz kół zainteresowań to forma oddziaływań, będąca równocześnie nauką jak i odpowiedzią na potrzeby skazanych przebywających w izolacji, czyli terapią i konstruktywnym zagospodarowaniem czasu wolnego. Włączanie osoby pozbawione wolności w akcje charytatywne ma uwrażliwiać na potrzeby innych i uzmysłowić im samym, że mimo problemów, z jakimi się borykają, mogą również działać na rzecz drugiego człowieka. Poprzez uczestnictwo w akcjach prospołecznych uczą się współpracy a także działalności non profit. Możliwość sprawdzenia się, oraz poczucie, że jestem potrzebny innym dodaje wiary we własne siły oraz dodaje pewności siebie.
Znęcanie się nad zwierzęciem a Kodeks karny
W świetle znowelizowanych przepisów za znęcanie się nad zwierzęciem oraz zabicie sprawcy grozi do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku gdy zachowanie wypełnia znamiona szczególnego okrucieństwa w więzieniu sprawca może spędzić nawet do lat 5. Ustawa wymienia również kilkadziesiąt innych zachowań stanowiących wykroczenia względem zwierząt, czy obowiązków nałożonych na właścicieli lub opiekunów.
Fot. Areszt Śledczy w Warszawie Grochowie