Wielki sukces Fundacji Badań i Rozwoju Nauki
Naukowcy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki podczas aukcji charytatywnej fotografii spod mikroskopu zebrali 55 224 zł. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na zakup młynka kriogenicznego. Jest to urządzenie, które znacznie ułatwi i przyśpieszy dalsze prace nad biodrukowaniem tkanek i organów.
SZTUKA, NAUKA I BIZNES
Zainteresowanie aukcją charytatywną przerosło oczekiwania organizatorów. Wydarzenie zgromadziło nie tylko miłośników sztuki i pasjonatów nauki, ale także przedstawicieli środowiska biznesowego zaangażowanych w tworzenie innowacyjnych terapii medycznych. W licytacji dzieł sztuki spod mikroskopu wzięli udział pomysłodawcy i założyciele firmy Cellink, światowego prekursora w dziedzinie biodruku 3D. Zespół Fundacji zaprezentował wyniki swoich badań w niecodziennej formie, aby propagować osiągnięcia polskich naukowców i możliwości zastosowania druku 3D w nowoczesnej medycynie.
PIERWSZY NA ŚWIECIE PROTOTYP UNACZYNIONEGO NARZĄDU
14 marca naukowcy odnieśli jeszcze jeden sukces - jako pierwsi na świecie wydrukowali w technologii 3D prototyp bionicznej trzustki z układem naczyniowym.. Jest to pierwszy krok milowy w procesie tworzenia funkcjonalnego bionicznego narządu. W tym roku zamierzają przeprowadzić badania na małych i dużych zwierzętach. Dzięki nim zdobędą niezbędną wiedzę na temat biologicznego zachowania biotuszu i bionicznej trzustki w żywym organizmie.
DRUK 3D OBIETNICĄ WSPÓŁCZESNEJ NAUKI
Biodrukowanie 3D to przyszłość współczesnej medycyny, która może odmienić życie wielu pacjentów. Naukowcy planują stworzyć nowoczesne zaplecze badawcze umożliwiające realizację kolejnych, innowacyjnych projektów w dziedzinie transplantologii. W laboratorium trwają intensywne prace wdrożeniowo-patentowe. Zespół Fundacji wkroczył w zaawansowany etap badań i poszukuje partnerów do współpracy przy komercjalizacji oraz wprowadzeniu na rynek swoich produktów.
*************************
Fundacja Badań i Rozwoju Nauki powstała w 2009 roku. Organizacja zajmuje się głównie działalnością edukacyjną i badawczą w zakresie nauk medycznych oraz biochemicznych. W ciągu 10 lat działania, Fundacja zrealizowała wiele imponujących projektów. Począwszy od pionierskich badań nad endoskopowym przeszczepianiem wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka, udział w opracowaniu teoretycznym zabezpieczenia medycznego dla misji załogowej na Marsa, przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Ogarnij cukier oraz badań pilotażowych nad
ekspresją genów w cukrzycy, aż do podjęcia się wyzwania biowydrukowania w technologii 3D
bionicznej trzustki. Inspiracją do założenia Fundacji była i jest działalność naukowa dr hab. med.
Michała Wszoły, chirurga transplantologa, autora nowej metody mini inwazyjnego leczenia
powikłanej cukrzycy – endoskopowego przeszczepienie wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka
oraz współzałożyciela międzynarodowych platform multimedialnych do wymiany wiedzy medycznej:
medtube.net i medizzy.com.
Źródło: Materiały prasowe Fundacji BIRN