Właśnie ruszył plebiscyt „Super Dzielnicowy 2025”
Można już oddawać głosy na swojego ulubionego dzielnicowego w ramach plebiscytu „Super Dzielnicowy”. To wspólna akcja Komendy Głównej Policji oraz Telewizji Puls w ramach kampanii #DzielnicaBEZstrachu, która ma na celu promowanie bezpieczeństwa, współpracy lokalnych społeczności z dzielnicowymi i wybór #SuperDzielnicowego 2025. - Dzielnicowy to jest taki policjant “pierwszego kontaktu”, niczym lekarz – mówi w rozmowie z Informatorem Stolicy sierż. szt. Paweł Chmura, ubiegłoroczny laureat plebiscytu Super Dzielnicowy.
![Właśnie ruszył plebiscyt „Super Dzielnicowy 2025”](/uploads/artykuly/zdjecie/d/09889fad5566ab0dbf0cda91ef2ad3bb8b1ea360.jpeg)
To już trzeci raz, jak Komenda Główna Policji wraz z Telewizją Puls organizują internetowy plebiscyt, który ma wyłonić Super Dzielnicowego. Głosowanie na „najlepszego dzielnicowego” wchodzi w skład kampanii społecznej #DzielnicaBEZstrachu. Bazuje ona na serialu kryminalnym „Dzielnica strachu”, który jest emitowany na kanale Puls 2. Akcję wspierają aktorzy serialu jak i sam ubiegłoroczny laureat, sierż. szt. Paweł Chmura ze Śródmiejskiej Komendy Rejonowej Policji w Warszawie, który zgodził się odpowiedzieć nam na kilka pytań:
Czym dla Pana jest to wyróżnienie?
Jest to dla mnie ogromne docenienie mojej pracy. Byłem 7,5 roku dzielnicowym i dopiero gdy dowiedziałem się, że wygrałem, to uświadomiłem sobie jak wiele pracy i “serca” wkładam w tę codzienną pracę. Jest to duże wyróżnienie nie tylko przez przełożonych, ale też przez ludzi, dla których się pracuje.
Jak wygląda praca dzielnicowego?
Polega ona przede wszystkim na stałym kontakcie z drugim człowiekiem, w sprawach każdej kategorii. Dzielnicowy to jest taki policjant “pierwszego kontaktu”, niczym lekarz. Jeżeli jakaś osoba ma problem, to dzielnicowy nie tyle, że wskazuje rozwiązanie, ale też krok po kroku może przeprowadzić przez proces każdej sprawy. Nie ogranicza się to tylko do prewencji czy do wykroczeń, ponieważ obejmuje to także umiejętności w radzeniu sobie z społecznymi problemami, takimi jak problemy rodzinne - nawet zwykłe kłótnie. Trzeba być naprawdę odpornym psychicznie i posługiwać się odpowiednim taktem w rozmowie z ludźmi. Dla mnie bycie dzielnicowym to jest kwintesencja bycia policjantem. Policjant jest od tego aby pomagać, a nie karać.
Jak z perspektywy policji odbierany jest dzielnicowy przez społeczeństwo?
Zawsze staram się mieć kontakt z ludźmi i to jest bardzo ważne, bo często ludzie nawet nie mają świadomości tego, kto jest ich dzielnicowym, jak on w ogóle wygląda. Ludzie bardzo cenią sobie taki kontakt ze “swoim” policjantem. Dzielnicowy to jest człowiek, na którego mogą zawsze liczyć i wiedzą, że im pomoże.
Aby zgłosić swojego kandydata lub kandydatkę należy wypełnić formularz pod tym linkiem: https://dzielnicabezstrachu.pl.
Głosy można oddawać raz dziennie, aż do zakończenia akcji, czyli do końca kwietnia 2025 r.
Ważne jest to, że podczas pierwszego zgłoszenia należy uzasadnić, dlaczego akurat ta osoba powinna wygrać plebiscyt. Dla autorów najlepszych uzasadnień głosów czeka nagroda: 5 x 1000 złotych, a dla #SuperDzielnicowego 2025: statuetka, nagroda pieniężna, rola w serialu oraz uroczysta gala w zwycięskiej dzielnicy.