"Wolontariacki tramwaj" jeździ już po Warszawie
W Warszawie rusza wyjątkowa linia tramwajowa KW (Kierunek Wolontariat). To innowacyjna inicjatywa, która łączy podróżowanie po mieście z promocją wolontariatu. Projekt ma na celu zachęcenie mieszkańców do zaangażowania się w działania społeczne i poznania organizacji, które poszukują wolontariuszy
Co to jest „Wolontariacki tramwaj”?
To projekt, w ramach którego organizatorzy wolontariatu mogą zaprezentować swoją działalność, przybliżyć mieszkańcom Warszawy konkretne zadania i korzyści płynące z wolontariatu. Specjalna linia tramwajowa KW będzie kursować po Warszawie od 21 listopada do 5 grudnia 2024 roku, oferując pasażerom niecodzienną formę inspiracji do społecznego zaangażowania.
Kto może wziąć udział?
Do projektu mogą zgłaszać się podmioty, które mają ofertę wolontariacką opublikowaną na Miejskim Portalu Wolontariatu – ochotnicy.waw.pl. Mogą to być m.in. fundacje, muzea, biblioteki i inne organizacje korzystające z pracy wolontariuszy zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i opisać zaplanowane działania, które będą realizowane w tramwaju.
Trasa linii KW
Tramwaj kursujący na linii KW będzie poruszał się po następującej trasie:
Plac Narutowicza – Filtrowa – Nowowiejska – al. Niepodległości – Chałubińskiego – al. Jana Pawła II – al. Solidarności – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – Plac Narutowicza.
Co można zrobić w tramwaju?
Organizatorzy mogą przygotować dowolne prezentacje swojego wolontariatu, które będą zachęcały mieszkańców do przyłączenia się. Prezentacja powinna dotyczyć wolontariatu w organizacji, a w szczególności konkretnych, w które można się zaangażować. Autorzy mogą wykorzystywać całą przestrzeń tramwaju oraz zachęcać pasażerów na przystankach do wsiadania. Jedynym warunkiem jest zgodność z obowiązującym prawem, dobrymi obyczajami oraz zasadami wyznaczonymi przez miasto. Prezentacje nie mogą nakłaniać do nienawiści i stawiać wolontariat w negatywnym świetle. Zabronione jest również zachęcanie do wsparcia finansowego zgłaszającego oraz organizacja cateringu w pojeździe.
Źródło: Warszawski Transport Publiczny; Fot.: Tramwaje Warszawskie