mobile
REKLAMA

Wspólna pamięć i hołd bohaterom: rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku w powiecie wołomińskim

W powiecie wołomińskim odbędą się uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską 1920 roku obejmujące różnorodne wydarzenia, takie jak msze święte, koncerty, rekonstrukcje historyczne oraz otwarcie wystawy "OCHOTNICY Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Dodatkowo 15 sierpnia o godzinie 14:00 w Ossowie podziwiać można insenizację Cudu nad Wisłą

Aleksandra Żochowska
Wspólna pamięć i hołd bohaterom: rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku w powiecie wołomińskim

W dniach, 11-15 sierpnia, Gmina Wołomin wraz z Burmistrzem Elżbietą Radwan zaprasza wszystkich mieszkańców, Polaków i gości z zagranicy na uroczystości z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Program obchodów został starannie przygotowany, aby podkreślić ważność i bohaterstwo tych wydarzeń.

Zawody wędkarskie, turniej siatkówki i mistrzostwa szaradziarskie

Pierwsze obchody Bitwy Warszawskiej już się rozpoczęły. W sobotę, 5 sierpnia, odbyły się XXIX Zawody Wędkarskie "Cud nad Wisłą" na łowisku Jegiel w powiecie wyszkowskim. W Radzyminie zaś można było podziwiać turniej finałowy Grand Prix Siatkówki Gminy Radzymin oraz IV Ogólnopolskie Mistrzostwa Szaradziarskie "Cud nad Wisłą".

Uroczystości w Wołominie

W piątek, 11 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczystość przy pomniku Obrońców Ojczyzny 1920 na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wołominie. O 12:30 zaplanowano spotkanie przy tablicy upamiętniających Pomoc Narodów w 1920 roku przy Samorządowej Instytucji Kulturowej w Ossowie. W Wołominie o godzinie 18:00 odbędzie się Msza Święta w intencji Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 w Kościele pw. św. Józefa Robotnika. O godzinie 19.00 będziemy mogli podziwiać wystep Solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

14 sierpnia o godzinie 16:00 będzie mieć miejsce koncert upamiętniający 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku pn. „Rozkwitały pąki białych róż” przy Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie, ul. Nałkowskiego 17.

Ossów, czyli miejsce jednej z bitew z bolszewikami

13 sierpnia ruszy II Piesza (Nocna) Pielgrzymka „Szlakiem 236. Pułku Piechoty” Warszawa–Ząbki–Ossów (zbiórka 13 sierpnia, godz. 23:45 przed VIII LO im. Władysława IV w Warszawie, ul. Jagiellońska 38), a o godzinie 6:00 odbędzie się Msza Święta polowa w miejscu bohaterskiej śmierci ks. Ignacego Skorupki w intencji żołnierzy polskich poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku (Ossów, ul. Matarewicza 229).

W sobotę 12 sierpnia 2023 odbędzie się Wernisaż wystawy „OCHOTNICY Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.

W sobotę w Ossowie również będzie można wziąć udział w pikniku historyczno-edukacyjnym "Zostań Hallerczykiem", a w niedzielę w pikniku wojskowym z warsztatami edukacyjno-historycznymi, koncertem patriotycznym i pokazem sprzętu militarnego.

Wystawa „OCHOTNICY Bitwy Warszawskiej 1920 roku”

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 12 sierpnia 2023 roku, o godzinie 11:00 w okolicach Sanktuarium w Ossowie.. Ceremonię wernisażu poprowadzi Karol Gajewski zastępca dyrektora Biura "Niepodległa". Gościnnie wezmą udział Adam Lubiak, Starosta Powiatu Wołomińskiego oraz profesor Marcin Kruszyński autor treści prezentowanej na wystawie.

Wystawa zostanie złożona z dziesięciu tablic, które przede wszystkim będą prezentować treści wystawiennicze, równocześnie pełniąc funkcję użytkową. Konstrukcja ekspozycji odnosi się do motywu wstęgi symbolicznie oddającej przybycie ochotników, którzy przybyli z różnych zakątków Polski i nawet spoza jej granic. Ci ochotnicy byli zróżnicowani wiekiem, płcią, wykształceniem, statusem społecznym oraz przekonaniami politycznymi, jednak połączyła ich wspólna dążenie – obrona niepodległości Polski. Ich energia przyniosła nowe życie do osłabionego wojska, a to poczucie pasji, zapału i entuzjazmu odzwierciedla się w barwie pomarańczowej, obecnej w projekcie ekspozycji.

Na ekspozycji zostaną przedstawione krótkie teksty w języku polskim i angielskim opisujące wybrane grupy ochotników. Każda tablica zawierać będzie cytat, który jest świadectwem uczestników Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Dodatkowo na planszach znajdzie się plakat propagandowy oddający ducha masowej mobilizacji społeczeństwa, oraz fotografie pozyskane m.in. z Wojskowego Biura Historycznego (Centralne Archiwum Wojskowe), Muzeum Niepodległości w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także z prywatnych kolekcji.

15 sierpnia w Ossowie

O 8:00 wspólna modlitwa poranna przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.

Na godzinę 8:45 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki przy szkole podstawowej.

O 9:30 odprawiona zostanie Msza Święta na terenie Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Ossowie pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej JE ks. Romualda Kamińskiego.

Na godzinę 11:15 zaplanowano złożenie wieńców na cmentarzu Bohaterów 1920 roku na terenie Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięzkiej. 

Od godziny 12:00 rozpocznie się piknik rodzinny na Polach Ossowskich.

O godzinie 14:00 odbędzie się insenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 roku na Polach Ossowskich.

Rekonstrukcja bitwy

Ossowska Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej stanowi niezwykłe wydarzenie organizowane przez Starostwo Powiatowe w Wołominie od 2005 roku. Wydarzenie to symbolicznie oddaje znaczenie Bitwy Warszawskiej, która była decydującym momentem w zachowaniu niepodległości przez Polskę oraz obronie naszej Ojczyzny, Europy i Świata przed postępującym komunizmem. To właśnie w Ossowie oraz pobliskim Radzyminie w sierpniu 1920 roku dokonał się triumf nad siłami bolszewickimi.

Bitwa Warszawska miała miejsce na przedpolach Warszawy, w tym również na obszarze powiatu wołomińskiego, konkretnie w miejscowościach Radzymin i Ossów. To właśnie tutaj bolszewicy osiągnęli najbliżej Warszawy i zostali powstrzymani przed dalszą napaścią. Mieszkańcy całego powiatu od lat pielęgnują pamięć o tej kluczowej bitwie, która ma ogromne znaczenie zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla całego narodu.

W Ossowie, w dniu 14 sierpnia 1920 roku, tragicznie zginął ksiądz Ignacy Skorupka, pełniący rolę kapelana legii akademickiej. Na miejscu tym postawiony został Krzyż upamiętniający bohaterską śmierć tego kapłana. Dodatkowo w Ossowie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej oraz Cmentarz Poległych z roku 1920.

fot. Łukasz Leleń/bitwawarszawska.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda