Wszystkich Świętych w Warszawie
W dniu Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w pobliżu warszawskich nekropolii zmieni się organizacja ruchu – priorytet będzie miała komunikacja miejska, a część ulic zostanie zamieniona w parkingi. Przy cmentarzach będzie więcej patroli Policji i straży miejskiej.
– Jak co roku zadbamy o to by warszawiacy sprawnie dostali się na wszystkie stołeczne nekropolie. Tradycyjnie przy cmentarzach priorytet będzie miała komunikacja miejska, dlatego też planując wizytę na grobach warto skorzystać z oferty Warszawskiego Transportu Publicznego. Dla osób, które zdecydują się przyjechać na cmentarze samochodami, przygotowane zostaną dodatkowe parkingi – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.
– Wszystkich Świętych w Warszawie to duże przedsięwzięcie drogowe i transportowe. Każdego roku starannie się do niego przygotowujemy. Dobrze wiemy, że dziesiątki tysięcy mieszkańców, często odwiedzających wiele cmentarzy jednego dnia, chce to zrobić sprawnie i wygodnie. Zadbamy o to i w tym roku – zapewnia Michał Domaradzki, dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.s.t Warszawy.
– Bezpieczeństwo osób odwiedzających nekropolie jest dla nas najważniejsze. Dlatego zadbaliśmy o to, aby przy cmentarzach obecne były dodatkowe patrole policji. Będą to nie tylko funkcjonariusze drogówki czy prewencji, ale też nieumundurowani wywiadowcy, którzy będą tropić m.in. kieszonkowców. Nie zabraknie również wspólnych patroli policji i Żandarmerii Wojskowej oraz strażników miejskich, których głównym zadaniem będzie patrolowanie okolic cmentarzy – mówi Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.s.t Warszawy.
– We Wszystkich Świętych na ulice Warszawy wyjedzie niemal tyle samo autobusów i tramwajów co w godzinach szczytu, w normalny dzień powszedni. Wiele z nich obsłuży 29 specjalnych linii cmentarnych – 27 autobusowych i dwie tramwajowe. Aby warszawiacy mogli podróżować sprawnie i komfortowo wiele z nich będzie pojawiać się na przystankach częściej niż co 3 minuty, a najpopularniejsza C09 będzie odjeżdżać nawet co 45 sekund – mówi Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.
Na cmentarzach będzie bezpiecznie
Od 31 października do 4 listopada na terenie Warszawy prowadzone będą akcje „Znicz” i „Hiena”. Wszystko po to, aby usprawnić organizację ruchu i parkowania w okolicach stołecznych nekropoli oraz zapobiec kradzieży zniczy, wartościowych wieńców, wiązanek i kwiatów. Służby będące w strukturze Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy również będą zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzjących groby. W tym celu podwyższona będzie gotowość w Centrach Oglądowych Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, Wydziale Zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania oraz w Wydziale Operatorów Numerów Alarmowych tel. 112.
Dzwoniąc na numer 112 należy być przygotowanym na udzielenie operatorom niezbędnych informacji. Są to: dokładna lokalizacja zdarzenia (miejscowość, ulica numer budynku, numer mieszkania, ewentualnie punkty orientacyjne), krótki i rzeczowy opis tego co się dzieje. Należy również odpowiedzieć na ewentualne dodatkowe pytania operatorów. Zebrane informacje pozwolą na właściwą kwalifikację zgłoszenia i przekazanie go do odpowiednich służb.
Warszawiakom przypominamy, że:
Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.
W tym szczególnym czasie nie można również zapominać o dzieciach. W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmrok. Odwiedzając groby, często spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko zgubiło się.
Będąc na cmentarzu zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję.
Informator drogowy
W czwartek i piątek, 1 i 2 listopada, w rejonach warszawskich cmentarzy zostaną wprowadzone znaczne zmiany w organizacji ruchu. Między innymi niektóre ulice zostaną wyłączone z ruchu samochodów indywidualnych, a poruszać się nimi będą mogły wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, TAXI oraz posiadaczy identyfikatorów „H” (dla prowadzących działalność handlową), „T” (dla osób z niepełnosprawnościami, pracowników instytucji mieszczących się przy danej ulicy i mieszkańców) i „M” (służby miejskie i państwowe oraz placówki dyplomatyczne) wydawanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Wzdłuż ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w parkowaniu – wyznaczone będą specjalne parkingi. Ruchem będzie kierowała policja.
We Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, 1 i 2 listopada, jezdnia ul. Królewskiej – na odcinku od ul. Mazowieckiej do Marszałkowskiej – będzie zamknięta dla samochodów indywidualnych i wyłączona z parkowania. Wprowadzony zostanie również zakaz zatrzymywania się na ul. Marszałkowskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Królewską. Stąd będą wyruszały na swoje trasy specjalne linie autobusowe „C”.
CMENTARZ BRÓDNOWSKI
W czwartek, 1 listopada zamknięte dla ruchu samochodów indywidualnych i wyłączone z parkowania będą ulice:
- wiadukt nad rondem S. Starzyńskiego w kierunku Targówka (ruch będzie odbywał się przez rondo),
- 11 Listopada od ul. Letniej do S. Starzyńskiego,
- św. Wincentego od ronda Żaba do Gilarskiej, Gilarskiej (utrzymany dojazd do posesji przy ulicach Niwa i Płosa od strony ul. Gilarskiej),
- Gościeradowska od ul. Borzymowskiej do Kołowej,
- Borzymowska od ul. Gościeradowskiej do św. Wincentego,
- Kołowa od ul. Handlowej do św. Wincentego,
- św. J. Odrowąża i P. Wysockiego od ronda Żaba do W. Syrokomli,
- Matki Teresy z Kalkuty od ul. P. Wysockiego do M.K. Ogińskiego oraz od ul. Rembielińskiej do św. Wincentego (od ul. Rembielińskiej utrzymany będzie dojazd do parkingu strzeżonego),
- Chodecka od ul Wyszogrodzkiej do Matki Teresy z Kalkuty (utrzymany będzie tylko dojazd do ul. Balkonowej).
Jeden kierunek ruchu będzie obowiązywał na ulicach:
- Matki Teresy z Kalkuty od ul. Rembielińskiej do M.K. Ogińskiego (w stronę ul. M.K. Ogińskiego),
- Rembielińskiej od ul. Julianowskiej do Matki Teresy z Kalkuty (w stronę ul. Matki Teresy z Kalkuty),
- M.K. Ogińskiego od ul. Matki Teresy z Kalkuty do Siedzibnej (w stronę ul. Siedzibnej),
- Smoleńskiej (w stronę ul. Witebskiej; zamknięte będzie połączenie z ul. Świdnicką).
Zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał na ulicach:
- Staniewickiej,
- Pożarowej,
- Rembielińskiej od ul. Julianowskiej do Matki Teresy z Kalkuty,
- Chodeckiej od ul. S. Boliwara do Wyszogrodzkiej,
- Samarytanka od ul. Dalanowskiej do św. Wincentego,
- Borzymowskiej od ul. Dalanowskiej do Gościeradowskiej,
- Smoleńskiej od ul. Witebskiej do św. Wincentego,
- Witebskiej od ul. M. Ossowskiego do Węgrowskiej.
Parkingi zostaną wytyczone na ulicach: Matki Teresy z Kalkuty (pomiędzy ulicami Rembielińską i M.K. Ogińskiego), P. Wysockiego (na odcinku od ul. Bartniczej do W.K. Syrokomli), S. Boliwara i Żuromińskiej.
W piątek, 2 listopada zamknięte dla ruchu samochodów indywidualnych i wyłączone z parkowania będą ulice:
- św. Wincentego od ronda Żaba do Gilarskiej,
- Gościeradowska od ul. Borzymowskiej do Kołowej,
- Borzymowska od ul. Gościeradowskiej do św. Wincentego,
- Kołowa od ul. Handlowej do św. Wincentego.
Na ul. Smoleńskiej będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu (w stronę ul. Witebskiej).
Zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał na ulicach:
- Samarytanka od ul. Dalanowskiej do św. Wincentego,
- Borzymowskiej od ul. Dalanowskiej do Gościeradowskiej,
- Smoleńskiej od ul. Witebskiej do św. Wincentego,
- Witebskiej od ul. M. Ossowskiego do Węgrowskiej.
CMENTARZ POWĄZKOWSKI I WOJSKOWY
W czwartek, 1 listopada zamknięte dla ruchu samochodów indywidualnych i wyłączone z parkowania będą ulice:
- Powązkowska od Trasy AK do Z. Krasińskiego oraz od Okopowej do Duchnickiej (będzie można pojechać z ul. Z. Krasińskiego do Tatarskiej),
- zachodnia jezdnia ul. Okopowej (w kierunku Ochoty) od ronda Zgrupowania AK „Radosław” do M. Anielewicza (od ul. M. Anielewicza możliwy będzie dojazd do ulic Spokojnej i Kolskiej – wprowadzona zostanie możliwość ruchu w obydwu kierunkach),
- wschodnia jezdnia ul. Okopowej (w kierunku Żoliborza) od ul. M. Anielewicza do Dzikiej (możliwy będzie tylko dojazd do miejsc parkingowych wyznaczonych na jezdni, objazd zostanie poprowadzony al. Jana Pawła II).
Jeden kierunek ruchu będzie obowiązywał na ulicach:
- Elbląskiej od ul. Przasnyskiej do Z. Krasińskiego (w stronę ul. Z. Krasińskiego),
- Z. Krasińskiego od ul. Elbląskiej do W. Broniewskiego (w stronę ul. W. Broniewskiego),
- Duchnickiej od ul. Przasnyskiej do Powązkowskiej (w stronę ul. Powązkowskiej),
- Przasnyskiej od ul. L. Rydygiera do Duchnickiej (w stronę ul. Duchnickiej),
- Tatarskiej i J. Ostroroga od ul. Powązkowskiej do Wawrzyszewskiej (w stronę ul. Wawrzyszewskiej; dopuszczony będzie dwukierunkowy ruch rowerów),
- J. Ostroroga od ul. Obozowej do K. Sołtyka (w kierunku ul. K. Sołtyka; dopuszczony będzie dwukierunkowy ruch rowerów),
- Wawrzyszewskiej (w kierunku ul. Obozowej),
- św. Stanisława (w stronę ul. Obozowej),
- Stawki od ul. Okopowej do Smoczej (w stronę ul. Smoczej).
Zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał na ulicach:
- Elbląskiej od ul. Jasnodworskiej do Z. Krasińskiego,
- Przasnyskiej od ul. Elbląskiej do Z. Krasińskiego i od L. Rydygiera do Duchnickiej,
- Z. Krasińskiego od ul. Elbląskiej do W. Broniewskiego,
- św. Stanisława,
- Obozowej (po południowej stronie ulicy).
Parkingi zostaną wytyczone na ulicach: gen. S. Maczka, tzw. starej Powązkowskiej, Powązkowskiej (pomiędzy pl. C. Niemena a ul. Z. Krasińskiego), Okopowej (jezdnia w kierunku Żoliborza od ul. M. Anielewicza do ul. Dzikiej), Elbląskiej, Tatarskiej i J. Ostroroga. W dniach 27-28 października i 1-4 listopada zamknięty będzie parking przy Cmentarzu Wojskowym (przy ul. Ostrowieckiej).
CMENTARZ PÓŁNOCNY I WAWRZYSZEWSKI
W czwartek, 1 listopada zamknięte dla ruchu samochodów indywidualnych i wyłączone z parkowania będą ulice:
- Wólczyńska od al. W. Reymonta do K. Wóycickiego (utrzymany będzie przejazd w ciągu ulic Sokratesa i J. Conrada),
- Arkuszowa od ul. Estrady do Wólczyńskiej (utrzymany będzie dojazd do posesji),
- K. Wóycickiego od ul. Wólczyńskiej do parkingu przy głównej bramie cmentarza (dopuszczony będzie ruch rowerów),
- Opłotek (utrzymany będzie dojazd do posesji przy ulicach: Palisadowej, Opłotek, Burleskiej, Kalamburu, Kabaretowej i Herbowej),
- T. Nocznickiego od ul. J. Kasprowicza do Wólczyńskiej (utrzymany będzie dojazd do ul. Rokokowej),
Zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał na ulicach:
- Wólczyńska od ul. K. Wóycickiego do Estrady,
- Estrady w rejonie ul. Dziekanowskiej.
W piątek, 2 listopada zamknięte dla ruchu samochodów indywidualnych będą ulice:
- K. Wóycickiego od ul. Wólczyńskiej do parkingu przy głównej bramie cmentarza (dopuszczony będzie ruch rowerów),
- Opłotek (utrzymany będzie dojazd do posesji przy ulicach: Palisadowej, Opłotek, Burleskiej, Kalamburu, Kabaretowej i Herbowej).
Ponadto, w dniach 1-2 listopada będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu na ulicach:
- Palisadowej (w stronę ul. K. Wóycickiego),
- K. Wóycickiego od ul. Pułkowej do Żubrowej (w kierunku cmentarza; nie dotyczy rowerów).
Nie będzie także możliwość skrętu w lewo z ul. Pułkowej w Dzierżoniowską.
Samochody będzie można zostawić na istniejących parkingach przy bramie cmentarza, a dla zainteresowanych dojazdem do bramy południowej i zachodniej dojazd będzie się odbywał ulicami Radiową i Estrady. Natomiast w rejon Cmentarza Wawrzyszewskiego ruch indywidualny kierowany będzie ulicami J. Conrada i Sokratesa do parkingów przy ulicach J. Conrada i Kwitnącej.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy