Wybierz najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych
Trwa 10. edycja miejskiego konkursu S3KTOR, w którym mieszkańcy mogą internetowo wybrać najlepsze projekty organizacji pozarządowych zrealizowane w 2019 roku. Do 15 czerwca na głosy czekają kampanie społeczne, projekty artystyczne, wydarzenia kulturalne i sportowe.
– Konkurs S3KTOR, który Warszawa organizuje od 2010 roku, to okazja do pokazania i wypromowania najlepszych inicjatyw podjętych przez organizacje pozarządowe na rzecz mieszkańców. Przedsięwzięcie cieszy się ogromną popularnością – do tej pory w dziewięciu edycjach konkursu zgłoszono ponad 1000 inicjatyw realizowanych przez NGO – mówi Aldona Machnowska–Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy i dodaje: – S3KTOR to przegląd różnorodnych projektów, które mają wpływ na życie mieszkańców, wspierają różnorodność i otwartość miasta.
Kategorie S3KTOR
Spośród inicjatyw, które zostaną nominowane przez zespoły robocze, kapituła konkursu S3KTOR 2019 wybierze zwycięzców w trzech kategoriach: „Aktywizujący”, „Nowatorski” oraz „Programowy”, którzy otrzymają nagrody finansowe po 10 tys. zł.
Laureata nagrody „Grand S3KTOR” dla organizacji pozarządowej za całokształt działalności wybierze Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego, w której skład wchodzą przedstawiciele Prezydenta m.st. Warszawy, Rady m.st. Warszawy oraz organizacji pozarządowych. Nagroda finansowa dla zwycięzcy w tej kategorii wynosi 20 tys. zł.
W 9. edycji konkursu S3KTOR prezydent m.st. Warszawy, na wniosek Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, ustanowił Nagrodę Specjalną, którą przed rokiem otrzymała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Nagroda Mieszkańców
Z kolei do 15 czerwca trwa głosowanie internetowe, w którym każdy z mieszkańców może oddać głos na jedną z rekomendowanych inicjatyw za pośrednictwem formularza online. Pełna lista projektów wraz z opisem jest dostępna na stronie ngo.um.warszawa.pl/konkurs-s3ktor2019/lista-rekomendowanych-inicjatyw.
Inicjatywa, która otrzyma najwięcej głosów od warszawiaków, zostanie uhonorowana Nagrodą Mieszkańców, której fundatorem są Tramwaje Warszawskie.
W 2019 roku tytuł Nagrody Mieszkańców otrzymał projekt Otwarta Pracownia Jazdów realizowany przez Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Z laureatami poprzednich edycji można się zapoznać na stronie Konkursu.
Jak są wybierane inicjatywy do konkursu S3KTOR
W konkursie mogła wziąć udział każda organizacja pozarządowa, działająca na rzecz mieszkańców miasta.
Etapy konkursu:
- 2 stycznia - ogłoszenie 10. edycji S3KTOR;
- 3 stycznia–11 lutego – zgłoszenia inicjatyw w trzech kategoriach: „Aktywizujący”, „Nowatorski” i „Programowy” oraz do Nagrody za Całokształt „Grand S3KTOR”. Łącznie wpłynęły 92 zgłoszenia, z których 81 spełniło wymogi formalne konkursu;
- 15-18 lutego - przekazanie zgłoszonych inicjatyw do I etapu selekcji;
- 19 lutego–5 marca – II etap selekcji inicjatyw w Dzielnicowych Komisjach Dialogu Społecznego;
- do 12 marca - przekazanie przez Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego rekomendacji do Centrum Komunikacji Społecznej;
- 15–24 kwietnia - przekazanie przez Centrum Komunikacji Społecznej rekomendacji do zespołów roboczych powołanych przez Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi;
- 24 kwietnia-12 maja - nominacja inicjatyw do nagród przez zespoły robocze;
- 24 kwietnia–15 czerwca - otwarte głosowanie mieszkańców.
Źródło: UM Warszawa