Wybierzcie z nami najlepsze książki minionego roku - zgłoszenia do konkursów można przesyłać do końca stycznia
Proza, poezja, literatura dla dzieci, komiksy, ale także reportaże - Warszawa po raz kolejny przyzna nagrody najciekawszym książkom wydanym w minionym roku. Wciąż można zgłaszać propozycję do Nagrody Literackiej i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy
Już po raz 16. nagrodzimy książki w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej oraz komiks i powieść graficzna. Konkursowe jury przyzna też tytuł warszawskiego twórcy lub warszawskiej twórczyni – to doroczna nagroda za całokształt twórczości.
Tytuły książek do Nagrody Literackiej mogą zgłaszać wszyscy – czytelniczki i czytelnicy, przedstawiciele wydawnictw, księgarń i bibliotek. Specjalny formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie Nagrody Literackiej(otwiera się w nowej karcie), tam można też przeczytać regulamin konkursu. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 stycznia 2023 r.
W tej edycji jury pracuje w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska, Karolina Szymaniak oraz – nowy w jury - filozof literatury i krytyk literacki Piotr Sadzik.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego
Już tylko do 15 stycznia można zgłaszać książki-kandydatki do 14. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego(otwiera się w nowej karcie), która jest przyznawana reportażom wydanym w języku polskim. Zgłoszenia do konkursu mogą przesyłać zarówno wydawnictwa jak i osoby fizyczne. Miasto Stołeczne Warszawa jest organizatorem i fundatorem Nagrody, a partnerem – Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”.
Jury Nagrody przewodniczy, tak jak poprzednio, Katarzyna Surmiak-Domańska, a w skład gremium wchodzą: William Brand, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano, który wraca po przerwie, i nowa w składzie jury Ludwika Włodek. Sekretarzynią pozostaje Maria Krawczyk.
Wiosną jury w dwóch etapach wybierze dziesiątkę nominowanych, a następnie pięć książek-finalistek, spośród których zostanie wybrana ta najlepsza.
Fot. Zaczytana Warszawa | Autor: J. Nadziejko/ um warszawa