mobile

Wybory prezydenckie, co warto wiedzieć?

18 maja odbędą się wybory, w których Polacy wybiorą Prezydenta kraju. Kto może wziąć w nich udział, gdzie będzie można oddać głosy, jak sprawdzić swoje dane?

IS
Wybory prezydenckie, co warto wiedzieć?

Wybory prezydenckie odbędą się w Polsce 18 maja 2025 roku. Ewentualna druga tura wyborów została zaplanowana na 1 czerwca. Co warto wiedzieć, o wyborach?

Kto może głosować?

W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą wziąć udział obywatele polscy, którzy:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat,

  • nie zostali ubezwłasnowolnieni lub pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,

  • nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Gdzie głosujemy?

W wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyborca głosuje w obwodowej komisji wyborczej właściwej dla swojego stałego miejsca zameldowania.

Sprawdź swoje dane

Przed udziałem w głosowaniu warto sprawdzić swoje dane, które są gromadzone w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW) oraz jaki numer i adres ma obwodowa komisja wyborcza, w której będziesz głosował skorzystaj z usługi dostępnej na stronie www.gov.pl lub za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel (zakładka Wybory).

Głosowanie poza miejscem zameldowania

Wyborcy, którzy w dniu głosowania nie będą przebywali w miejscu zameldowania na pobyt stały lub nie posiadają stałego miejsca zameldowania mogą w terminie od 4 kwietnia 2025 r. do 15 maja 2025 r.:

· pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Na podstawie tego dokumentu będzie można oddać swój głos w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania (tzw. II tura). Ważne aby dobrze zabezpieczyć ten dokument. Zaświadczenia wydawane są tylko raz i ich utrata będzie oznaczała brak możliwości oddania głosu.

· złożyć wniosek o zmianę miejsca głosownia. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić swoje dane, które są gromadzone w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Wniosek i upoważnienie (jeśli jest potrzebne) należy złożyć w dowolnej delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich znajdującym się w urzędach dzielnic.

Zaświadczenie, należy odebrać osobiście lub przez osobę upoważnioną, w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich, w której został złożony wniosek.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych

Osoba, która posiada orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoba, która najpóźniej w dniu wyborów skończy 60 lat może:

·       głosować przez pełnomocnika - w tym celu należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa

·   głosować korespondencyjnie - zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie I.

W przypadku choroby

Wyborca, który zachorował i w dniu głosowania podlega obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może również głosować korespondencyjnie.

 

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda