Wybrano projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku
W rejonie placu Na Rozdrożu stanie pomnik upamiętniający zwycięską bitwę na przedpolach stolicy. Nazwana „18 najważniejszą bitwą w dziejach świata” zatrzymała inwazję Rosji Sowieckiej na Polskę i Zachód Europy.
- Wybór projektu pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku jest nie tyko ważny dla upamiętnienia 100. rocznicy tego wydarzenia, ale również dla bohaterów, którzy zmienili bieg historii naszego kraju - powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu.
Zwycięzcą konkursu jest Mirosław Nizio z Nizio Design International Warszawa. Nagrodzona praca to obelisk na planie kwadratu. Z napisem u wierzchołka „1920”.
Jury konkursu było zgodne w swojej ocenie. Projekt nagrodzony I miejscem odpowiedział na oczekiwania co do roli upamiętniającej i edukacyjnej dzieła.
Pomnik posadowiony jest na okrągłym placu otoczonym elementami, na których będą umieszczone informacje o bitwie. Została zachowana funkcja fontanny oraz zieleń.
Uzasadnienie wyboru odczytała Marlena Happach, przewodnicząca sądu, architekt, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego:
„Praca ta otrzymała pierwszą nagrodę w kwocie 50 000 zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na uszczegółowienie pracy konkursowej.
Pracę uznano za najlepszą ze względu na wartości artystyczne i czytelność ideową symbolicznego przekazu. Zaproponowana forma upamiętnienia umiejętnie podkreśla cywilizacyjną a nie tylko militarną rolę bitwy warszawskiej. Wertykalny gnomon w połączeniu z koncentryczną formą platformy dla elementów wodnych dobrze wpisują się w kontekst placu, w którego gwiaździstej formie zaakcentowana jest jednocześnie osiowość. Prosta forma obelisku dzięki skręceniu zyskuje nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta. Zakomponowana woda i zieleń tworzą przy tym przyjazną przestrzeń miejską, gdzie po prostu chce się chodzić. Koncepcja jest otwarta na nowe możliwości i uzupełnienia funkcji.”
Drugie miejsce zostało przyznane pracy Karola Badyny z Krakowa (40 tys. zł).
Jury nie wybrało III miejsca. Oprócz I i II miejsca przyznano dwa wyróżnienia pierwszego stopnia (po 5 tys. zł) i dwa wyróżnienia honorowe.
Przyznano dwa wyróżnienia I stopnia: dla pracy Marcina Kwietowicza i Konrada Żaglewskiego z Warszawy oraz Tomasza Birezowskiego, Piotra Dynowskiego i Mateusza Trojanowskiego z Warszawy.
Wyróżnienia honorowe trafiły do: Autorskiej Pracowni Projektowej 2 arch. Barbara Getter i Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastyczna, artysta rzeźbiarz arch. Andrzej Getter, Kraków oraz do Pawła Nowickiego i Macieja Walczyna z Warszawy.
Prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej od 2 do 6 marca w pawilonie Zodiak, pasaż Wiecha. Na dyskusję zapraszamy we wtorek 3 marca, o godz. 18.00