Wyprawka szkolna droższa niż przed rokiem
W poniedziałek rozpocznie się nowy rok szkolny. Od kilku tygodni kompletowane są wyprawki szkolne. Jak podał Urząd Statystyczny w Warszawie w tym roku trzeba zapłacić więcej niż w ubiegłym za szkolne wyposażenie ucznia
- W lipcu 2024 r. w województwie mazowieckim większość cen wybranych reprezentantów towarów i usług związanych ze szkołą, zwiększyła się w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego – przekazał Urząd Statystyczny w Warszawie.
Jakie produkty podrożały w skali województwa mazowieckiego?
Wg danych przedstawionych przez US najbardziej podrożały farby akwarelowe - o 24,4 proc, a także brulion 96-kartkowy o 13,8 proc. Tornister lub plecak szkolny zdrożał o 12,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego, a za kredki szkolne w oprawie drewnianej należy zapłacić więcej o 5,1%. Niższa niż w poprzednim roku o 12,3 proc. okazała się cena tabletu oraz cena podręcznika lub kompletu podręczników do nauki języka obcego o 2,8 proc. W kategorii usług więcej o 11,5 proc. należy zapłacić za bilet wstępu dla dziecka na basen kryty (koszt 1 godziny), natomiast zmniejszyła się o 2,2 proc. średniomiesięczna opłata z okresu trwania umowy za korzystanie z telewizji kablowej oraz internetu u operatora sieci telewizji kablowej (z wyjątkiem kanałów kodowanych).
Jakie produkty podrożały w skali samej Warszawy?
Z zakresu towarów najbardziej podrożał tornister lub plecak szkolny, którego cena w lipcu 2024 r. wzrosła o 14,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego, a za farby akwarelowe trzeba było zapłacić o 10,7 proc. więcej. W mniejszym stopniu zwiększyły się ceny brulionu 96-kartkowego oraz tabletu (odpowiednio o 4,2 proc. i o 0,8 proc.). Natomiast tańsze w kategorii towarów o 6,2 proc. okazały się kredki szkolne w oprawie drewnianej oraz podręcznik lub komplet podręczników do nauki języka obcego, którego cena obniżyła się o 4,4 proc. W kategorii usług w lipcu 2024 r. więcej o 2,5 proc. należało zapłacić za bilet wstępu dla dziecka na basen kryty (koszt 1 godziny), natomiast zmniejszyła się o 4,2 proc. średniomiesięczna opłata z okresu trwania umowy za korzystanie z telewizji kablowej oraz internetu u operatora sieci telewizji kablowej (z wyjątkiem kanałów kodowanych).
fot. pixabay